Skip to main content

yağ bezeleri için kür

Suna Dumankaya yağ bezeleri için kür tarifi

Vücudun değişik yerlerinde çıkan kötü görünüme sahip yağ bezeleri için kür önerisi oldukça kolay hazırlanır. Evde bulunan malzemelerden hazırlanan yağ bezeleri için kürü kullandığınızda yağ bezeleri yok olacaktır. Vücudun değişik yerlerinde oluşabilen yağ bezeleri için bu kürü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Yağ bezesi nedir : Yağ bezesi, genellikle deri ile kas dokusu arasında ortaya çıkan, yavaş büyüyen yağ hücrelerinden oluşan yoğun doku kitleleridir. Yağ bezeleri her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Yağ bezeleri genelde 20-40 yaşları arasında olanlarda daha sık görülür. Yağ bezesinin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yağ Bezesi kötü huylu bir kitle değildir ve genelde kişiye görünüş bozukluğu dışında zarar vermez. Yağ bezeleri kollarda, saçlı deride, sırtta, bacakta, boyunda, yüzde ve kalçalarda ortaya çıkar. Özellikle koltuk altında ortaya çıkan yağ bezeleri ağda yapanlarda çok daha sık görülür ve bir süre sonra geçer. Yağ bezesine tıpta lipom denilmektedir. Yağ bezesi için tedaviyi uzmanlar pek gerekli görmezler. Ancak lipom istenmeyen bir bölgede ortaya çıkmışsa ve kişiye görünüm olarak sıkıntı yaratıyorsa, ağrılı ise veya hızla büyüyorsa cerrahi olarak müdahale edilir ve vücuttan çıkarılır.

Yağ bezeleri için evde uygulanabilecek kür

– 1 adet salatalığın suyu,
– 1 adet yumurtanın akı,
– 1 tatlı kaşığı krema.

Hazırlanması ve Uygulanması : Bir kabın içinde yumurta akı köpürene dek iyice çırpılır. Çırpılan yumurta akının içine salatalık suyu ve krema da eklendikten sonra tekrar karıştırılır. Bu karışım temiz cilde sürülür ve 20 dakika bekletilir. Süre sonunda suyla yıkanarak ciltten temizlenir. Yağ bezeleri için kür haftada bir defa yapılmalı ve tekrarlanmalıdır. Göz çevresinde oluşan minik yağ bezecikleri, kolesterolün yüksek olduğunu gösterir. Bu nedenle bir doktora görünmelisiniz. Sonra da iyi bir uzmana gidip yağları temizletin. Papatya ve ebegümecini, bir çay kaşığı badem yağı ve bir çorba kaşığı suyla havanda dövün. Sonra bunları tülbent arasına koyup, gözlerinizin etrafında bekletin.

cilt bakımı nasıl olmalı

cilt bakımı

Gençlikte herkesin cildi güzeldir; önemli olan, cildin güzelliğini sağlayan diriliği, pürüzsüzlüğü, tazeliği ileri yaşlarda da olabildiğince sürdürebilmektir. Aslında bu olanaksız bir şey değildir. Doğru yürütülen sistemli bir bakım programı kişinin kırkından sonra bile kırışıksız, canlı bir deriye sahip olmasını sağlar.

Nasıl gözler ruhun aynası ise aslında deri de öylesine ruhun aynasıdır. En küçük bir iç sıkıntısı derhal deride kendini belli eder, dışa vurur. Deri canlı bir organizmadır, yani solur, hava alır, kendi kendini yeniler. Bu yenilenme 27 günde bir gerçekleşir, normal olarak günde 10 gr eski deri atılır. Ancak 25 yaşından sonra yenilenen deri hücreleri gittikçe azalır; nemlemenin eksikği oranında kuruma ve sertleşme artar, ilk kırışıklıklar kendini gösterir.

Anlaşılacağı üzere yenilenme ile derinin soluması, hava alması arasında çok yakın bir ilişki vardır. Bu ise cildin yeterince nemli olmasına bağlı olan bir şeydir. Fazla güneş, kuru kalorifer havası ya da tam tersine fazla soğuk hava ve fazla su gerekli nemlenme düzeyinin üstüne çıkıldığı ya da altında kalındığı için derinin kurumasına neden olur.

Ancak derinin kuruması sadece nem düzeyindeki bozukluktan ileri gelen bir şey değildir. Hava kirliliğinin ve pisliğin de rolü önemlidir. Bu dış etkenlerin yanısıra ruhsal gerginlik (stres), uykusuzluk, hareketsizlik ve kötü beslenme gibi etkenler de cildin bozulmasında çok etkili olurlar.

Cildin kendi kendini yenileyebilmesi, olabildiğince uzun süre yaşayabilmesi için hava almasını sağlamak, mümkün oldukça hava kirliliğinden uzak yerlerde bulunmak, hiç değilse tatillerde temiz havalı yerlere gitmek ve en önemlisi bütün gövdeye temiz hava aldırmak en basit ve temel cilt bakım kuralıdır. Ancak deriye bol ve temiz oksijen aldırmaya çalışırken güneşte kurutmak veya rüzgârda kavurmak da cildin pul pul kabarmasına, kurumasına, katılaşmasına neden olur. Bunun önüne geçmek için cildin bir yandan temiz oksijen alırken öbür yandan keskin güneş ya da sert rüzgâr altında nem kaybına uğramasını önleyici nemlendirici kremler sürmek gerekli ve yeterli bir önlemdir. Krem deriye kalınca bir tabaka halinde sürülmeli ve 10-15 dakika derinin kremi emmesi beklenmelidir.

Kirliliğin de cilt üzerinde olumsuz etkisine değinmiştik. Bu bakımdan kişinin temizliğine dikkat etmesi, ve temiz bir ortamda olsa bile sırf terlemeyle cilt gözeneklerinin tıkanacığını, bunun da derinin solumasını, hava almasını zorlaştıracağını bilerek gece yatmadan önce ve sabah kattıktan sonra elini yüzünü yıkaması gerekir. Buna karşılık deriyi temiz tutmak amacıyla her gün duş yapmak da doğru değildir, çünkü yıkanmanın fazlası da bu kez gerekli nemlilik oranının üstüne çıkılmasına, hatta derinin koruyucu tabakasının tahriş olmasına yol açarak istenen sonucun tam tersini verir. En iyisi kişinin kirlenme durumuna göre iki, üç günde bir kısa, hafif bir duş alması veya haftada bir tam bir banyo yapmasıdır.

Banyo sırasında deriyi yumuşakça fırçalamak da ölü deri tabakasının atılmasını, gözeneklerin açılmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağladığı ve bütün bunlar derinin hava almasını kolaylaştırdığı, aldığı oksijeni arttırdığı için oldukça yararlı bir yöntemdir. Deriyi fırçalamak üzere kese ya da lif en iyisidir. Sabunlanırken derinin tahriş olmaması için sabunbezi ya da yapay sünger yerine doğal sünger tercih edilmelidir. Ancak kese ve fırçayı yüze sürmeyip yalnızca gövdede kullanmak, ayak topukları için (ve yalnız orası için) ponzataşından yararlanmak gerektiğini, ılık suyla duşun ise sinirleri yatıştırıp, ruhu dinlendirdiğini, soğuk suyla duşun ise deriyi diriltip gerdiğini, düzleştirdiğini dolayısıyla ılık suyla başlayan bir duşu mutlaka bir iki saniye için bile olsa soğuk suyla sona erdirmenin her bakımdan çok yerinde olduğunu akılda tutmak yararlı olacaktır.

Bütün bunlara masaj ve jimnastik de eklenebilir. Ancak bunların her ikisinin de asıl amacı cilt güzelliği değildir, o bir yan sonuçtur. Ancak şu kadarına işaret edelim ki cilt sağlığı, güzelliği iyi bir kan dolaşımı ile yakından ilgilidir. İşte masaj ve jimnastik de bu kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olarak cildin güzelleşmesine katkıda bulunurlar. Kremi daire hareketleriyle vücuda yedirerek sürmek de aynı işlevi görür.

En basit bir cilt bakımı bile aslında hiç de o kadar basit değildir ve bilinçli, ölçülü bir davranışı gerektirir. Öte yandan her cilt birbirine benzemez, değişik cilt çeşitleri vardır, dolayısıyla bunların bakımı da farklılık gösterir. Bu nedenle kişinin kendi cildinin hangi türe girdiğini doğru saptaması ve cildinin türüne göre bir bakım programı uygulaması zorunludur.

tırnakları güçlendiren bitki yağı karışımı

Güçsüz Tırnaklara Doğal Çözüm Bitkisel Yağlar

Özellikle bayanlarda kalsiyum ve protein eksikliği nedeniyle yada dış etkenlere maruz kalma sonucu tırnaklar güçsüzleşir ve hemen kırılır. Tırnakları güçlendirmek için öncelikle içten iyi beslenmelisiniz. Süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi kalsiyum ve protein içeren gıdaları bol tüketmelisiniz. Dıştan tırnakları güçlendirmek için bitki yağları karışımı özel formül çok faydalı olacaktır.

Malzemeler:

* 35 militre jojoba yağı,
* 10 ml calendula yağı,
* 5 ml. argan yağı,
* 10 damla lavanta yağı,
* 10 damla ıtır(sardunya)yağı.

Hazırlanışı ve Kullanımı:

Tüm yağlar cam bir kavanoz içerisinde karıştırılır ve tırnaklara sürülerek plastik eldiven giyilip 20 dakika kadar bekletilir. Sonrasında eldiven çıkarılır isteğe göre eller yıkanır. Eğer gece yapmışsanız zaten elleriniz yağı emmiştir yıkamadan da uyuyabilirsiniz. Hergün yapılabilecek bir krem gibi olan bu kürü tırnaklarınız istediğiniz güçlü ve güzel görünümü alıncaya dek kullanabilirsiniz

saçlarınız hızlı uzasın

Saç Uzatan Bitkiler Nelerdir Nasıl Kullanılır Saç Uzatan Bitki Kürü:

Saçlarınızın hızla uzamasını ve sağlıklı uzun saçlara sahip olmak için doğal bir saç maskesi tarifimiz var. Bitkisel saç uzatma formülü saçınızı kısa sürede uzatır. Saç uzatmanın doğal yöntemi olan saç maskesi ile saçlarınız çabuk ve sağlıklı uzar. İşte hızlı saç uzatan mucize maskemiz:

Malzemeler:
* Sinameki otu,
* badem yağı,
* bemiks ampül ve su.

( sinameki otunu ve badem yağını aktarlarda bulabilirsiniz, bemiks ampül de eczanelerde satılıyor, b vitaminin ampül şeklinde olanı 3.5 tl ,ampülü ucundan kırıp dökersiniz karışıma).

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

1 tutam sinameki otunu, bir çay bardağı suda kaynatıyorsunuz. Süzdükten sonra ılınınca içine 1 tatlı kaşığı badem yağı ve 1 bemiks ampül koyup karıştırın. Sadece saç diplerinize uygulayıp biraz masaj yapın ve yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın. Haftada bir uygulanacak. Düzenli olarak yapılırsa hemen faydasını göreceksiniz. Özellikle 1 aydan sonra saçlarınız daha hızlı uzamaya başlayacaktır. Güzel günler dileriz.

kelliğe çözüm çam yağı kürü

Çam Yağı Kelliğe Kesin Çözüm Oluyor Saçlarınız Dökülüyorsa Çam Yağı Sürün

Saç dökülmesi bazı kişilerde öyle çok oluyor ki zamanla kelliğe neden olabiliyor. yada genetik sebeplerle kişiler ilerleyen yaşlarda kellik sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Saçlarınızı tamamen kaybedip kel kalmadan çam yağını denemenizi öneriyoruz. Çam yağı saç dökülmesini durdurup yeni saçlarınızın çıkmasını sağlıyor.

Çam Yağı Nedir:

Çam yağı asırlardır faydaları bilinen şifalı bir bitki yağıdır. Son günlerde Tanju Çolak’ın kelliğe çözüm oluyor reklamıyla gündeme gelen çam yağı, saç bakımı için oldukça faydalı. Çam yağı uzun yıllardır saç dökülmesinin önlemek amaçlı olarak kullanılan özellikle erkeklerin mağdur olduğu kelliğe karşı geliştirilmiş mucizevi bir yağdır. Çam yağının saç çıkartıcı özelliğinden yola çıkılarak geliştirilmiş kelliği önlemek amaçlı oluşturulmuş yeni formül ile sizde kellik problemine son verebilirsiniz. Çam Yağı kullanarak saç dökülmesini önleyebilirsiniz çam yağı sayesinde artık kelliğin çaresi var.

Çam Yağının Faydaları:

Çam Yağı, Dökülen saçların yeniden çıkmasına, saç dökülmesinin önlenmesine, İnce telli saçların kalınlaştırılmasına, Aktif maddeler ile saç dökülmesinin durmasına, Saç kökünün kuvvetlenmesine, saçın direnç ve hacim kazanmasına,Saçın yenilenmesine ve kalınlaşmasına, Saçtaki renk kaybının önlenmesine, Saçlardaki kepeği engellemeye yardımcı olur.

Çam Yağı Nasıl Kullanılır:

Çam yağını direk olarak saça uygulayabileceğiniz gibi şampuanınızın içine katarakta kullanabilirsiniz. 50 ml şampuan için 50 ml çam yağı eklenerek kullanılması tavsiye edilmektedir. İstendiği takdirde çam yağı düzenli olarak saça masaj yaparak da kullanılabilir.

Çam Yağı Fiyatı:

Çam yağı internet ortamında 20 Tl fiyat ile satılmaktadır. İsterseniz aktarlarda da bulabilirsiniz.

gençleştiren bitki yağları

Yaşlanmayı tkilerini Azaltan gençlik Veren Bitki Yağı Karışımı

Cildinizin yaşlanmaya başladığını mı hissediyorsunuz. Aynaya baktığınızda kırışıklar, cilt kuruluğu ve mat bir görüntümü var. Öyleyse tarfimiz tam size göre; Güzel manken Ebru Şallı cildi gençleştirmek için bitki yağları ile hazırlanan özel bir karışım tarifi verdi. Tamamen doğal olan bu karışım ile yüzünüz genç bir görünüm kazanır dedi.

Malzemeler:

* 15 mililitre argan yağı,
* 15 ml. çuha çiçeği yağı,
* 15 ml. üzüm çekirdeği yağı,
* 5 ml. calendula yağı,
* 30 damla ıtır(sardunya) yağı,

Hazırlanışı ve Cilde Kullanımı:

Cam bir kap içerisinde tüm yağları istenilen ölçülerde karıştırın. Bu karışımı gece 11′den sonra cildinize dairesel haraketlerle masaj yaparak sürün. Neden 11′den sonra derseniz, çünkü cilt gece 11 ile 3 arasında kendini yeniler. Ve bu yenilenme esnasında bu formül cildinizde daha fazla etki gösterir. 20 dakika kadar bekletip yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

sivilcelere zencefil kürü

Sivilce ve Siyah Noktalar İçin Bitkisel Çözüm Zencefilli Maske

Özellikle gençlerin ortak sorunu olan sivilceler ve siyah noktalar için bitkisel bir formülümüz var. Doktor Elif Güveloğlu’nun verdiği Leke ve Sivilce İçin tonik tarifi tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan bir formüldür. Sivilcelere iyi gelen tarif ayrıca sivilce lekeleri yada güneş lekeleri içinde oldukça faydalıdır. Şimdi tonik tarifini açıklayalım.

Malzemeler:

* 1 çay kaşığı toz zencefil,
* 1 dilim taze zencefil,
* 1 adet orta boy şeftali,
* yarım limonun suyu,
* 1 kahve fincanı yoğurt suyu.

Hazırlanışı ve Cilde Kullanımı:

Toniğimizi hazırlamak için öncelikle taze zencefilin suyunu çıkartalım. Şeftaliyi rendeleyelim ve diğer malzemelerle karıştıralım. bu karışımı cildimize sürüp 20 dakika kadar bekletip yıkayalım. Bu tonik yağlı, sivilceli, lekeli, problemli ciltler için oldukça faydalıdır. Haftada iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. kısa sürede cilt sorunlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

zeytin yaprağının cilde faydaları

Ahmet Maranki Zeytin Yaprağının Cilde Yararları ve Zeytin Yaprağı Kürü

Prof. Dr. Ahmet Maranki zeytin yaprağı cilt için çok faydalıdır diyor. Zeytin yaprağındaki oleuropin etken maddesi ile cilde faydalı olur. Etkileri ve cilt sorunları için yararları bilimsel olarak ispatlanmıştır. Peki zeytin yaprağı cilt için nasıl kullanılır. Zeytin yaprağı cilde nasıl uygulanır. Zeytin yaprağı kürü nedir. Zeytin yaprağı maskesi tarifimizi verelim.

Zeytin Yaprağı Maskesi Tarifi:

Malzemeler:

* 10 gram toz hale getirilmiş zeytin yaprağı,

* 10 gram vazelin,

* 5 gram zeytinyağı.

Hazırlanışı ve Cilde Uygulanışı:

Tüm malzemeler iyice karıştırılarak maske kıvamına getirilir ve günlük gündüz bakım kremi olarak tüm vücudunuzda güvenle kullanabilir. Cilt sorunları olan; cilt lekelerleri, akneler, sivilceler, sivilce izleri, cilt kızarıklığı ve kırışıklıklar gibi cilt problemlerine çok iyi gelir. Cildin parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar.
kaynak:maranki.com

cilt kırışıklarına gül suyu kürü

Cilt Kırışıklarına En Doğal Çözüm Gül Suyu Makesi Tarifi:

Cilt için kullanabileceğiniz en doğal ürünlerden bir olan gül suyu; cilt lekelerine, göz altı morluklarına ve cilt kırışıklarına çok iyi geliyor. Cildiniz için iyi bir tonik görevi de gören gül suyu, cildinizin canlanmasına ve tazelenmesine yardımcı olur. Cildin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar. Cilt kırışıkları için gül suyu ile yapılan bir maske tarifimiz var.

Malzemeler:

* Gül suyu,
* 1 çay kaşığı gül yağı,
* 1 çay kaşığı kayısı yağı,
* 1 çay kayığı avokado yağı,
* 1 çay kaşığı buğday yağı,
* 2 yemek kaşığı kil.

Hazırlanışı ve Kullanımı:

Cam bir kap içerisine önce kilimizi koyalım. Üzerine yağlarımızı ilave edelim ve iyice karıştıralım. Adeta bir krem kıvamına gelen karışımı göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzümüze sürelim. 20 dakika bekletilip yıkayalım. Sonra gül suyu ile cildimizi iyice silelim. Bu maskeyi uygulamaya devam ettiğinizde cildinizin daha parlak ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz. Cildiniz kırışmayacak ve oluşan kırışıklar zamanla azalarak kaybolacaktır. Güzel günler.