Skip to main content

erkan topuz kan kanserine ne iyi gelir

Erkan Topuz Kan Kanseri Hastalarına Beslenme Önerileri Ne Yenmeli

Kanser uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz kan kanseri lösemi hastaları için önerilerde bulundu. Kan kanseri hastaları için grip çok tehlikelidir. Kalabalık ortamlardan uzak durmalı ve grip olmamaya özen gösterilmelidir dedi. Korunma amaçlı bol C vitamini alınmalı ve Ekinezya bitkisi kullanılmalıdır. Kan kanserine ne iyi gelir, kan kanserine iyi gelen bitkiler nelerdir, kan kanserine bitkisel çözüm, kan kanserine bitkisel tedavi nedir diyorsanız. Kan kanseri lösemi hastalarına diğer önerilerimiz şu şekildedir.

* Doktorunuza danışarak cordyeceps ve reishi mantarı hapı kullanın. Bu destekler immün sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur ve sık grip olmanızı engeller.
* Beta karoten denen madde sizin için çok şifalı. Hormonsuz havuç ve domates suyu içerek ihtiyacınız olan beta karoteni alırsınız.
* Nar, ananas ve organik elma en çok tercih etmeniz gerekenler meyveler.
* Mikrop riskini azaltmak için sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın, daha sonra sirkeli suda bekletin.
* Kısa bir süre sonra çağla çıkacak, immün sistemini güçlendirmede çok yararlı olduğu için çağla mevsimini kaçırmayın, bol bol yiyin.
* Koyu yeşil, koyu kırmızı ve siyah meyve sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.
* Her gün 2-3 tane haşlanmış yumurta beyazı yiyin.
* Kansızlığa mani olmak için haftada 2 kez yağsız kırmızı et tüketin. Her gün 1 avuç kuru üzüm kan yapar. Yine ıspanak, pazı, maydanoz gibi yeşiller de kansızlığı engelelr.
* Her gün 1 avuç fındık ve ceviz tüketin. En önemli immün güçlendirici olan yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin.
* Keçi peyniri ve çökelek yiyin.
* Semizotu, karahindiba, kuzukulağı, tere ve biberiye mutlaka sofranızda bulunmalı.
* Çay tercihiniz ısırgan yaprağı-kökü, yeşil çay ve kuşburnu olsun,
* Zerdeçal tüketemiyorsanız günde 2-3 tane hapını (turmeric) kullanın. ; Yemeklerinize zencefil ve kekik ilave edin.
* Şekerli yiyeceklerden uzak durun. Şeker ihtiyacınızı meyvelerden sağlayın.
* Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tercih edin.
* Tuzu azaltın, kaya ya da deniz tuzu kullanabilirsiniz.
* Doktorunuza danışarak C vitamini kullanın.
* Her gün 1 çorba kaşığı taze çekilmiş çörek otu tüketebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü
Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

erkan topuz gırtlak kanseri hakkında

Erkan Topuz Gırtlak Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Prof. Dr. Erkan Topuz gırtlak kanseri hakkında şu açıklamları yapıyor. Gırtlak kanserlerinin yüzde 90′ı sigaraya bağlı oluşur. 20 yılın üzerinde sigara içenlerde gırtlak kanseri oranı çok yüksektir. Gırtlak tüberkülozu gibi kronik enfeksiyonların da bu hastalıkta rol oynadığı iddia ediliyor.

Ayrıca gırtlaktaki poliplere çok dikkat etmek gerekir, erken devrede alınmazlarsa kansere çevirebilir. Ses kısıklığı en önemli belirtisidir. Uzun süreli sigara içenler, 1 aydan daha uzun süren ve antibiyotiğe yanıt vermeyen ses kısıklıklarında dikkatli olmalı.

Geçmeyen boğaz ağrısı, yutkunmakta zorluk, boyunda şişlik, öksürük hastalığın diğer belirtileridir. Erken devrede birinci tedavi seçimi ameliyattır. Gırtlağın önemli işlevlerinden biri, konuşma sesini meydana getirmesidir. Son yıllarda konuşmayı korumak amacıyla kısmi gırtlak çıkarılması teknikleri uygulanıyor. Ama ileri evre tümörlerde gırtlağın tamamen alınması ilk seçenektir.

Gırtlağın tamamen alınması hastalara Yüksek oranda yaşam süresi sağlamasına rağmen konuşma sorunu ortaya çıkarır. Hastalar rahatça konuşabilir hale gelmesi için çeşitli cihazlar kullanılabilir. Fakat cihazla konuşma, el kullanmayı gerektirmesi ve monoton mekanik bir ses oluşturması nedeniyle hastaları rahatsız edebiliyor. Ve bazı hastalar ameliyat istemeyebiliyor. Eğer tümör uygun bir yerdeyse radyoterapi, ameliyata alternatif olabilir.

Hastalık ilerlemişse kemoterapiye başlanır, daha sonra bu tedaviye cerrahi ya da radyoterapi eklenebilir. Gırtlak kanseri nüks ettiğinde yine ilk seçim cerrahidir. Fakat yüksek dozlarda radyoterapi alanlarda cerrahi girişim çok zordur. Bu nedenle kemoterapi yaklaşımı düşünülebilir. Gırtlak kanserinin uzak metastaz yapma riski düşüktür, en sevdiği yer akciğerdir. Fakat bu kişilerde sigaraya bağlı olarak akciğerde ikinci bir primer tümör ortaya çıkabilir.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ Sorularınız için: etopuz@istanbul.edu.tr

erkan topuz mesane kanseri

Erkan Topuz Mesane Kanseri Bitkisel Tedavisi Lahana Brokoli Kürü

Prof.Dr. Erkan Topuz mesane kanseri için şifalı sebzeler lahana ve brokoli tavsiye ediyor. Son araştırmalar brokoli, karnabahar ve lahananın mesane kanserini önlediğini gösteriyor. Bu üç sebzeyi çiğ olarak katı meyve sıkacağında geçirin. Karışımı kahvaltı ya da öğle yemeğinden sonra 1 bardak için diyen Erkan Topuz bakın mesane kanserinin nedenlerini ve tedavisini nasıl açıklıyor.

Mesane Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi:

Mesane kanseri boya, katran, lastik, deri, petrol, kimya, metal ve tekstil sanayi çalışanlarında sık görülür. İş yerinde kalman kimyasal maddeler solunum, sindirim ve deri yoluyla vücuda girerek uzun vadede mesane kanserine neden olabilir. Bir başka önemli neden sigaradır. Mesane tümörü sigara içenlerde içmeyenlere oranla 4 kat daha fazla görülür. Kronik (uzun süreli) mesane enfeksiyonları da mesanede tahrişe yol açarak kansere yol açabilir.

İçtiğimiz suda arsenik miktarının fazla olması da mesane kanseri sebebidir. Tedavi, tümörün büyüklüğüne, evresine, yerine göre değişir. Erken evrede hastadaki lezyon ya yakılarak ya da ameliyatla çıkartılır. Tümör mesane katlarını tam olarak geçmemişse sistoskopi yapılarak hasta belli aralıklarla sıkı kontrole alınır. Tümör nüks ettiği için doktorunuz ikinci kez yakma tedavisi önermiş.

Bu tedavinin ardından nüks riskini azaltmak için mesaneye Bcg aşısı ya da bazı sitostatikler (kemoterapi ilaçları) konulacaktır. Aşı tedavisi dediğimiz bu yöntem en az 6 ay uygulanacaktır. Tümör mesane katlarını geçerse ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi gibi tedavi seçenekleri gündeme gelir.

Mesane kanserinin Etkilerini Azaltmak ve Korunmak İçin Ne Yapılmalı:

Tedaviden sonra sıkı kontrolden geçin.Sigara ve alkolden uzak durun. Bol bol su için. Günde 2 avuç işlenmemiş kabak çekirdeği tüketmeniz sık idrara çıkma, yanma gibi şikayetleri azaltabilir. Kabağı fırında pişirdikten sonra 1 kaşık bal ve cevizle tuketmek de faydalıdır.
Hem idrar söktürücü etkisi hem de demirden zengin olduğu için günde 1-2 demet maydanoz yiyin.
Mesane tümörlerinde selenyum ve E vitamini faydalıdır, bu iki desteği doktorunuza danışarak belli aralıklarla kullanabilirsiniz. İdrar yolu enfeksiyonu için omega 3 ye bromelain (ananas hapı) da faydalıdır. Asitli içeceklerden kaçının. Tatlı elma, ananas ve domates suyu için. Her gün 1-2 bardak ayran içmeyi ihmal etmeyin.

İmmün sisteminizi güçlendirmek için her gün taze çekilmiş çörek otu, dereotu tohumu, keten tohumu gibi desteklerden birini seçerek 1 çorba kaşığı tüketin. Adaçayı, civanperçemi, mercanköşk, kuşburnu, rezene, zencefil ve papatya çayı için. Çayınıza şeker yerine tarçın ve limon kabuğu ekleyin. Doktorunuza danışarak folik asit kullanın.

Erkan Topuz sorularınız için :etopuz@istanbul.edu.tr

erkan topuz menekşe çayı faydaları

Erkan Topuz’dan Menekşe Çayının Faydaları

Prof Dr. Erkan Topuz menapoza giren kadınlarda görülen ateş basmaları ve fibrokistler için menekşe çayı içilmesini tavsiye etti. Menekşe çiçeğini kurutarak çay gibi demleyerek içmek her derde deva oluyor. Bakım menekşe çayının daha ne gibi faydaları var.

Menekşe Çayının Faydaları:

* Menopozdaki ateş basmaları,
* fibrokistlerin giderilmesi için faydalı,
* kanı temizler,
* boğaz ağrılarına karşı iyi gelir,
* vücuttaki toksinleri atar,
* idrar söktürür.
* Menekşe suyu veya menekşe çayı özellikle eklemlerdeki ağrılı şişliklere karşı etkili bir ilaçtır. Bu özelliği ile romatizma hastalarına da fayda sağlamaktadır.

Menekşe Çayı Nasıl Hazırlanır:

1′er tatlı kaşığı menekşe yaprağı, sapı ve çiçeği karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Erkan Topuz kanserden korunmak için karadut

Erkan Topuz Kanserden Korunmak İçin Karadut Meyvesi Öneriyor

Prof. Dr. Erkan Topuz Karadut çok şifalı bir meyvedir. Karadut meyvesini sağlıklı bir yaşam için gençlik iksiri kabul edilir. Karadut kanserden korunmak iççin de mükemmel bir şifa kaynağıdır. Karadut meyvesinin içeriğinde çok güçlü antioksidanlar bulunmaktadır.

Bu güçlü antioksidanlar vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getirmek suretiyle bağışıklık sistemimizi güçlendirir. İçeriğinde bulunan flavonoidler nedeniyle ise kalbimizi korur aynı zamanda da yaşlanmamızı geciktiren etkisi vardır.

Erkan Topuz Karadut Faydaları:

* Halsizliğinizi ve aşırı yorgunluğu giderir.
* Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına tavsiye edilir.
* Kanı temizler anemi hastalarına tavsiye edilir.
* Kan basıncını düşürür.
* Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.
* Mide salgılarını arttırır.
* Sindirimi sistemini düzenler.
* Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
* Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir.
* Uykusuzluğa iyi gelir.

Karadut Nasıl Kullanılır:

Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitki çeşididir. İçeriğinde Betakaroten bulunur. Karadut taze meyve olarak yenilir fakat karadutun mevsimi çok çabuk geçtiğinden en bol olduğu zamanlarda kaynatarak şurubunu yapabilirsiniz ve bu karadut şurubunu derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Prof. Dr. Erkan Topuz
Sorularınız için: etopuz@istanbul.edu.tr

erkan topuz kemoterapi

Erkan Topuz’dan Kemoterapi ve radyoterapi görenler için bitkisel Tedavisi Kürü

ProF. Dr. Erkan Topuz kemoterapi ve radyoterapi gören hastalar için bitkisel destek olabilecel bir kür öneriyor. Şifalı bitkiler ile hazırlanan kür kemoterapi yada radyoterapi gören kanser hastaları için bitkisel yardımcı bir tedavi olacağını söylüyor.

Kemoterapinin etkilerini azaltacak olan bitki kürü kemoterapi döneminin daha rahat geçirileceği ve tedaviye yardımcı olacağını açıklıyor.

Radyoterapi ve Kemoterapi gören kanser hastaları için bitki kürü tarifi:

Malzemeler:

* 1 bardak kaynar su,
* 1 kahve kaşığı kuru zencefil,
* 1 kahve kaşığı papatya,
* 1 dilim limon.

Hazırlanışı Ve kullanımı:

1 bardak kaynar suyun içine zencefil, papatya ve limon koyularak demlenir. Asla kaynatmayınız demlemek gereklidir. Bu çaydan günde 3 kupa içilebilir.

Bu çay, ağız yaralarına mani olur, radyoterapinin meydana getirdiği bazı yanmaları önler, kemoterapinin meydana getirdiği bulantıları azaltır.
Erkan Topuz
Sorularınız için : etopuz@istanbul.edu.tr

erkan topuz mide kanseri

ERKAN TOPUZ MİDE KANSERİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Prof Dr. Erkan Topuz mide kanserinin tamamen beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak gelişen bir kanser türü olduğunu vurguluyor. Mide kanserinden korunmak için beslenmemize, yediklerimize çok dikkat etmeliyiz diyor. Mide kanseri tütsülenmiş et ve tuzlu gıdaların yoğun tüketilmesi nedeniyle dünyada en çok Japonya’da görülür. Ancak Japonya da endoskopinin erken dönemde yapılması sayesinde hastalık çok erken dönemde yakalanıyor. Bu nedenle hastalığın artık görülme sıklığı azaldı. Ancak mide kanseri özellikle yurdumuzda giderek artan bir sağlık sorunu. Özellikle beslenme alışkanlıkları nedeniyle Van, Elazığ ve Bingöl civarında daha çok görülüyor.

Mide kanserinin Nedenleri:
* Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi,
* salamura gıdalar,
* koyu çay,
* sigara,
* midede helikobakter pilori mikrobu,
* alkol.

Mide Kanserinde tanı ve teşhis:
Mide kanserinin erken tanısı endoskopiyle konur. Endoskopi yönteminde hastaya ince bir boru yutturulur. Bu boru mideye ve onikiparmak bağırsağma gönderilir. Boru geçtiği bölgeleri bir televizyon ekranına yansıtır. Hekim de görüntülere bakarak teşhis koyar.

Mide Kanseri Tedavisi:

Erken tanı konduğunda yani tümör bir yere yayılmamışsa, tıkanma yoksa hemen ameliyat yapılır. Demek ki, hastanız ileri evrede ve ameliyat dönemini atlamış. Bu durumda derhal kemoterapiye başlanmalı. Bazen kemoterapiyle birlikte eş zamanlı radyoterapi de yapılabilir. Ancak bu tedavi, hastanın çok iyi bakımını gerektirir. Çünkü hastada aşırı kilo kaybına yol açar. Hastanız 2-3 kemoterapiden sonra değerlendirmeye alınır. Tümör küçülürse radyoterapi ya da ameliyat devreye girer. Ama herhangi bir tıkanma olursa ani cerrahiye de ihtiyaç olabilir.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü
Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak:xprodoksit.com

erkan topuz meme kanseri tedavisi

ERKAN TOPUZ MEME KANSERİNE BİTKİSEL ÇÖZÜM HAVUÇ KÜRÜ

Menopoza giren ve Östrojen reseptörleri kuvvetli pozitif olan hastalara aromataz inhibitörü grubundan ilaçlar tatbik edilir. Bu ilaçlar kemoterapi sonrasında başlanır ve 5 yıl kullanılır. Hastada 5 yıl sonunda nüks olmazsa kesilir. İlaçların en önemli özelliği kemik erimesine yol açması. Bu nedenle yılda bir kez kemik dansimetresi yapılmalı. Kemik erimesi ya da kireçlenme başlamışsa uygun tedavi başlanmalı. Hastalar kemiklerini korumak için omega 3, kalsiyum ve D vitaminini birlikte kullanmalı. Diğer memeyi korumak için beta karoten en önemli gıdadır. 2009’da sonuçlanan bir çalışmada beta karoten içeren yiyecekleri muntazam tüketenlerde karşı memede kanser riskinin azaldığı görülmüş.

Beta karoten almak için çok kilolu değilseniz günde 1 bardak havuç suyu, kiloluysanız 1 tabak havuç salatası yiyin. Koyu yeşil yapraklı, koyu kırmızı sebze meyvelerde de bol miktarda beta karoten bulunur.

Meme Kanseri Hastalarına Öneriler:

* Koruyucu olarak maitake mantarı hapı, zerdeçal hapı (turmeric) ve C vitamini alın.
* Mandalina, portakal, turunç, limon gibi turunçgilleri kabuklarıyla birlikte yiyin.
* Karnabahar, lahana, brokoli en önemli yemekleriniz olmalı. Bunlardan birini mevsimine göre se haftada en az 2 kez tüketin.
* Haftada 2 kez mercimek, nohut, k fasulye gibi kurubaklagilleri tüketin
* Normal kilonuzu ömür boyu muhafaza edin. Hem kemik erimesinden korunmak hem de kilo almamak için her gün yarım saat yürüyün. Kemiklerinizi korumak iç yazın sabah saat 11.00′a kadar ve 16.00′dan sonra güneşlenin ve yüzün.
* Kabız kalmayın. Kabızlık, toksik maddelerin yeniden vücuda dönmesine neden olur. Kabızlığa mani olmak için sabah aç karna hurma, kuru kayısı yiyin.
* Semizotunu sofranızdan eksik etmeyin. Semizotu Omega 3′ten zengin gıdalardan biridir.
* Her gün yarım kilo evde yapılmış yoğurt yiyin. Günde 2-3 tane yumurta beyazı tüketin. Bunlar kemiklerinizi koruyacaktır.
* Biberiye, kuzukulağı yiyin.
* Reseptörleriniz pozitif olduğu için mutlaka günde 2 kupa yeşil çay için. Ayrıca böğürtlen yaprağı ve tarçın karışımı çayını tüketmeyi ihmal etmeyin.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak:xprodoksit.com

erkan topuz prostat kanseri

ERKAN TOPUZ PROSTAT KANSERİ BİTKİSEL ÇÖZÜM KÜRLERİ

Prostat kanseri 50 yaşından sonra her 3 erkekten birinde görülür. Ailesinde prostat kanseri olanlar, 50 yaş üstü erkekler, aşırı miktarda yağlı besinler ve kırmızı et tüketenler, alkol ve sigara kullananlar, aşırı şişmanlar risk altında. Korunmak için 40 yaşından sonra bütün erkeklere 6 ayda bir PSA kan testi yaptırmasını öneririz.Tedavi sırasında ya da sonrasında kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durun. Ameliyattan sonra geride tümör kalmadıysa ve PSA değerleriniz normalse radyoterapiye gerek yok. Ama PSA’nız yüksekse hemen hormonal tedaviye başlamanız gerekiyor. Hormon tedavisine yanıt genellikle iyidir. Ama bu tedaviye rağmen PSA yükselirse kemoterapi şansı da var. Muttaki kemik sintigrafisi yaptırın çünkü prostat kanserleri kemiği çok sever. Kemik metastazı olsa bile hastalar kemik güçlendirici ve hormon tedavisiyle uzun yaşayabilir.

Prostat Kanserine İyi Gelen Bitkiler:

Isırgan yaprağı kökü, selenyum, E vitani, milk thistle (deve dikeni sütü kapsülü), krizantem çayı, reishi mantarı hapı, kalp-tansiyon hastalığınız yoksa meyan kökü ve likopen. Hatta ailesinde prostat kanseri olanlar bu bitki ve mineralleri belli aralıklarla kullanmalı.

Prostat Kanseri Hastaları Nasıl Beslenmeli:

– Süt ürünlerinden az yağlı yoğurt, peynir ve çökeleği tercih edin.
– Yağlı gıdalardan kaçının.
– Zeytinyağı ve soya yağını karışık kullanın.
– Kabuğu ve çekirdeğiyle birlikte kara üzüm yiyin.
– Haftada 2 kere baklagil tüketin.
– Kızartılmış yiyecekler tüketmeyin. Haşlama, buğulama gibi pişirme yöntemlerini tercih edin.
– Kırmızı eti haftada 1 defadan fazla tüketmeyin. Et seçiminiz balık, hindi ve tavuk olsun.
– Her gün 1 porsiyon ete karşılık 5-7 porsiyon da sebze meyve yiyin.
– Domatesi bol tüketin. İçindeki likopen prostat kanseri riskini azaltıyor.
– Sofranızda brokoli, karnabahar, beyaz ve kırmızı lahana, kabak, semizotu, kıvırcık salata ve biberiyeye mutlaka yer açın.

Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak:xprodoksit.com