erkan topuz akciğer kanseri Google

ERKAN TOPUZ AKCİĞER KANSERİ NASIL İLERLER EVRELERİ NELERDİR

Prof. Dr. Erkan Topuz akciğer kanseri hangi evrelerle ilerler, vücutta nasıl ortaya çıkar açıklıyor. Akciğer kanseri tedavisi mümkün müdür? nasıl müdahale edilir anlatıyor.

Skuamoz hücreli akciğer kanseri 4 evreye ayrılır:

1. Evre: Tümör 2 santimden küçük ve lenf bezlerine atlamamıştır. Metastaz yoktur. Bu aşamada ameliyatla büyük oranda tam şifa sağlanır.

2. Evre: Tümör genellikle olduğu yerde kalır. Ameliyatla şifa şansı bu evrede de yüksektir.

3. Evre: Tümör göğüs boşluğundaki lenf bezlerine atlamıştır. Tümör akciğerde dağınık bölgelere yayılmış olabilir. Tedaviye ameliyatla başlama şansı yoktur, ilk aşamada kemoterapi uygulanır. 3 kür sonra lenf bezlerinde büyük oranda temizlenme ve tümörde yüzde 70’in üzerinde küçülme varsa hasta cerrahiye verilebilir. Yoksa kemoterapi artı radyoterapiyle devam edilir.

4.Evre: Tümör metastaz yapmıştır. Temelli şifa şansı düşüktür. Kemoterapi, gerekirse radyoterapi ve destek tedavileriyle hastaya kaliteli ve uzun bir yaşam şansı sağlanmaya çalışılır. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde tümör, evre 4′e gelinceye kadar aradan 1.5-2 sene geçer. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri grubundar. olan adeno kanserde ise metastaz riskil tümörün büyüme ve evre değiştirme hızı çok daha fazladır. Küçük hücreli akciğer kanseri ise en hızlı çoğalan, kısa sürede beyin, kemik iliği, karaciğer, böbrek üstü gibi organlara metastaz yapabilen bir tümördür. Eskiden bu hastalarda yaşam haftalarla ölçülürdü. Çünkü teşhis edildiği anda tümör yüzde 85 oranında metastaz yapmış halde bulunur.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü
Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr
kaynak:xprodoksit.com

3 Comments

  1. azime dedi ki:

    benım anneme kolon kanserı tesısı konuldu bagırsaktakılerı temızledıler ama karacıgerıne yayılmış durumda o yüzden amelıyat yapamadılar bıze ne onere bılırsınız lütfen bana yardım edın.

  2. azime dedi ki:

    bıde kemoterapı uyguluyacaklar bıtkılerden neler onerebılırsınız

  3. admin dedi ki:

    Merhaba Azime hanım Erkan Topuz’a ulaşmak için etopuz@istanbul.edu.tr adresine yazabilirsiniz. Acil şifalar dilerim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir