Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

erkan topuz kan kanserine ne iyi gelir Google

erkan topuz kan kanseri

Erkan Topuz Kan Kanseri Hastalarına Beslenme Önerileri Ne Yenmeli

Kanser uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz kan kanseri lösemi hastaları için önerilerde bulundu. Kan kanseri hastaları için grip çok tehlikelidir. Kalabalık ortamlardan uzak durmalı ve grip olmamaya özen gösterilmelidir dedi. Korunma amaçlı bol C vitamini alınmalı ve Ekinezya bitkisi kullanılmalıdır. Kan kanserine ne iyi gelir, kan kanserine iyi gelen bitkiler nelerdir, kan kanserine bitkisel çözüm, kan kanserine bitkisel tedavi nedir diyorsanız. Kan kanseri lösemi hastalarına diğer önerilerimiz şu şekildedir.

* Doktorunuza danışarak cordyeceps ve reishi mantarı hapı kullanın. Bu destekler immün sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur ve sık grip olmanızı engeller.
* Beta karoten denen madde sizin için çok şifalı. Hormonsuz havuç ve domates suyu içerek ihtiyacınız olan beta karoteni alırsınız.
* Nar, ananas ve organik elma en çok tercih etmeniz gerekenler meyveler.
* Mikrop riskini azaltmak için sebze ve meyveleri çok iyi yıkayın, daha sonra sirkeli suda bekletin.
* Kısa bir süre sonra çağla çıkacak, immün sistemini güçlendirmede çok yararlı olduğu için çağla mevsimini kaçırmayın, bol bol yiyin.
* Koyu yeşil, koyu kırmızı ve siyah meyve sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.
* Her gün 2-3 tane haşlanmış yumurta beyazı yiyin.
* Kansızlığa mani olmak için haftada 2 kez yağsız kırmızı et tüketin. Her gün 1 avuç kuru üzüm kan yapar. Yine ıspanak, pazı, maydanoz gibi yeşiller de kansızlığı engelelr.
* Her gün 1 avuç fındık ve ceviz tüketin. En önemli immün güçlendirici olan yoğurdu sofranızdan eksik etmeyin.
* Keçi peyniri ve çökelek yiyin.
* Semizotu, karahindiba, kuzukulağı, tere ve biberiye mutlaka sofranızda bulunmalı.
* Çay tercihiniz ısırgan yaprağı-kökü, yeşil çay ve kuşburnu olsun,
* Zerdeçal tüketemiyorsanız günde 2-3 tane hapını (turmeric) kullanın. ; Yemeklerinize zencefil ve kekik ilave edin.
* Şekerli yiyeceklerden uzak durun. Şeker ihtiyacınızı meyvelerden sağlayın.
* Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tercih edin.
* Tuzu azaltın, kaya ya da deniz tuzu kullanabilirsiniz.
* Doktorunuza danışarak C vitamini kullanın.
* Her gün 1 çorba kaşığı taze çekilmiş çörek otu tüketebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü
Prof.Dr. Erkan TOPUZ
Sorularınız İçin: etopuz@istanbul.edu.tr

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin