Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

ev yoğurdunun faydaları Google

ev yogurdu faydalari

Her Derde Deva Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır Mucize Ev Yoğurdu Neye İyi Gelir

Son günlerde medyada çok fazla duyduğumuz ev yoğurdunun faydaları gerçekten saymakla bitmiyor. Ev yoğurdu mutfaktaki bir mucizedir. Sağlığımız için en şifalı gıdalardan biridir. Ev yoğurdunun faydaları Doktorum programında Fitoterapi uzmanı Doktor Ümit Aktaş tarafından açıklandı, bakın neler anlattı. Yoğurt sütün mayalanması ile yapılır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Mantar enfeksiyonları üzerinde etkilidir. Tülbentten süzüp basit cilt enfeksiyonları için kullanabilirsiniz. Anti mikrobiyel özelliğide vardır. Sivilceleri kurutur. Mantarı iyileştirir. Ayrıca hergün yiyeceğiniz iki kase ev yoğurdu sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılar ve kemiklerinizi güçlendirir. Ev yoğurdu vajinal mantarı önler. Mantar enfeksiyonlarında çok etkilidir. Sadece evinizde yaptığınız bu probiyotik yoğurt ile hiç bir ilaç kullanmadan mantar hastalıklarını yenebilirsiniz.

Gerçek yoğurt bozulan yoğurttur. Hazır yoğurtlar günlerce beklese bile bozulmaz. Çünkü marketlerden aldığımız yoğurdun içine antibiyotik katılıyor. Bu nedenle bozulmuyor. Çocuklarınıza bilmediğiniz antibiyotiği yedirmeyin yoğurdunuzu evde yapabilirsiniz. UHT süt basınç altında yüksek sıcaklıkta içinde bakteriler ölsürülerek yapılır. Evet mikropların ölmesini sağlaması güzeldir ama besin değerleride ölür. Bu nedenle yoğurdunuzu UHT sütle değil günlük sütle yapmalısınız. Marketlerde cam şişede günlük sütler satılır. Bağırsaklarda milyonlarca mikrop taşıyoruz.

Ev Yoğurdu Tarifi

Malzemeler:
* 1 litre günlük süt,
* 1 kaşık probiyotik yoğurt,
* 1 tülbent.

Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır:

Günlük sütü alıp bir taşım kaynatalım. Cam kavanoz içine alıp serçe parmağımızı yakmayacak sıcaklığa geldiğinde içine 1 kaşık probiyortik yoğurdumuzu katıp karıştıralım. Bir örtü ile kapatalım. Yaklaşık 5-6 saat sonra yoğurdunuz hazır olur. Yoğurdunuzu 3-4 gün içerisinde tüketin. Eczanelerde probiyotik tabletler satılır. İki tableti ezip sütle sulandırıp aynı şekilde mayalayınız.

Ev Yoğurdu Neden Süner:

Bazen evde hazırlanan ev yoğurdu süner bunun sebebi kullandığınız mayadır. Bu nedenle mutlaka probiyotik yoğurt yada tablet maya olarak kullanılmalıdır.

Ev yoğurdu Neden Ekşi Olur:

Evde yaptığınız yoğurdun ekşi olmasının nedeni ise sütün sıcaklığıdır. Eğer süt sıcakken mayasını koyarsanız yoğurdunuz ekşi olur. Sıcaklığını iyi ayarlamak gerekir. Isıttığınız sütün içine serçe parmağınızı değdirin eğer yanmıyorsa tam mayalama zamanı gelmiş demektir. Fakat elinize soğuk geliyorsa bu durumda yoğurdunuz maya tutmaz. Ne çok sıcak nede çok soğuk olmamalıdır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin