Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

havlıcan Google

HAVLICAN NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Havlıcan (Alpinia officinarum): Zencefilgillerden, ıtırlı bir bitkidir. Doğu Asya’da yetişir. Güzel çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Kök sapları baharat olarak kullanılır. İçeriğinde “Alpinol” ve “Alpinin” gibi maddeler vardır. Havlıcan yağı denilen uçucu yağ, flavonlar ve sarı madde içerir.

Havlıcanın Faydaları:
* Vücuda kuvvet verir.
* İştahı açar.
* Mideyi kuvvetlendirir ve mide ekşimesine iyi gelir.
* Mide ve bağırsak gazlarını önler.
* İdrar söktürür.
* Göğsü yumuşatır.
* Grip ve soğuk algınlıklarında faydalıdır.
* Baş ağrısı, baş dönmesi ve ağız kokusunu giderir.
* Romatizma ve nikris şikayetlerini azaltır.

Havlıcan Nasıl Kullanılır:
Havlıcan kökü ilaç yapımında ve baharat olarak kullanılır. Havlıcan kökü çeşitli tarım ürünlerinde, çikolata, dondurma ve şekerlemelerin üretiminde de kullanılır. Kaynatılıp suyu içilirse mide ağrısı, romatizma ve kulunca iyi gelir.

Hastalıklarına göre havlıcan çayı hazırlanışı:

1) Romatizma, kulunç: Havlıcan kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
2) Yatağa işeyen çocuklar için: Havlıcan kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir. Havlıcan, civanperçemi öğütülüp, incir, hurma ve balla karıştırılarak macun yapılıp yenmeye devam edilir.
3) Vücuda kuvvet verici: Havlıcan, ısırgan otu tohumu, keten tohumu, polen öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilir.
4) Balgam söktürücü: Havlıcan, ıhlamur ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir.
5) Mide ekşimesi: Havlıcan kaynatılıp balla tatlanlandırılarak içilir.
6) Gaz söktürücü: 1 su bardağı il ikbal şerbetine Havlıcan unu katılıp içilir.
7) Adet söktürücü: Havlıcan kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.
8 ) İdrar söktürücü: Aynı uygulama yapılır.
9) Öksürük, bronşit: Aynı uygulama yapılır.
1O) İçerisini ısıtıcı: Aynı uygulama yapılır.
11) Ağız kokusu: Havlıcan kökü çiğnenir.
12) Mafsal Ağrıları: Havlıcan kökü, kaynatılıp, balla tatlanlandırılarak 1’er çay / su bardağı içilir.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin