Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

kestane balı nasıl kullanılır Google

KESTANE BALININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Kestane balı koyu kahverengi, buruk biraz acı ve kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bir balldır. Kestane balı antiseptik özelliği ile tanınmaktadır. Kestane balı bütün koyu renkli ballar gibi antioksidan olduğundan kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Bal arısı kestaneden hem polen hem nektar hem de salgı toplar. Araştırma sonuçlarına göre Kestane balının antibiyotik özelliği ile B.Hemolotik streptecoc’lara karşı etkili olduğu tespit edilmiştir.

Kestane balı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir. B ve C vitaminleri bakımından zengin olan Kestane Balı kasları kuvvetlendirir, kan dolaşımını düzenler, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kestane balının Faydaları:

* Adale ağrılarına, titremesine, uyuşmasının giderilmesine,
* Ağrıların ve sancıların giderilmesine,
* Ağız yaralarının iyileştirilmesine,
* Akciğer hastalıklarının iyileştirilmesine,
* Bademcik iltihabının yok edilmesine,
* Bağırsak gazının, iltihabının giderilmesine,
* Baş, göğüs, karın ağrılarının giderilmesine,
* Baş dönmesinin giderilmesine,
* Bel ağrılarının giderilmesine,
* Beyin hastalıklarının iyileşmesine, felç ve sinir hastalıklarını gidermede,
* Cilt bozukluğunu, lekelerini gidermeye,
* Cinsel gücü artırmaya,
* Damar sertliğine, damar tıkanıklığını yok etmeye,
* Gözleri güçlendirmeye,
* Halsizliğin giderilmesine,
* Hazmı kolaylaştırmaya,
* Hafızayı güçlendirmeye,
* İştah açmaya,
* Kabızlığın iyileştirilmesine,
* Kalp çarpıntısını gidermeye,
* Kanın temizlenmesine,
* Kemiklerin kuvvetlenmesine,
* Nezle ve grip hastalığının tedavisine,
* Öksürüğün, nefes darlığının, astım hastalığının tedavisine,
* Romatizma ve siyatiğin tedavisine,
* Sarılık hastalığının iyileştirilmesine,
* Sedef hastalığının giderilmesine.

Kestane Balı Nasıl Kullanılır:

Sabahları aç karnına yarım çorba kaşığı kestane balı yenmelidir.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin