Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

keten tohumu Google

KETEN TOHUMU NEDİR FAYDALARI VE KULLANIMI

Ketentohumu (graine de lin) : Keten denilen kireçli topraklarda yetişen otsu bir bitkinin tohumudur. 30-40 cm yüksekliğinde, mavi renkte çiçekler açan otsu bir bitki olan Keten Tohumu Bitkisinin liflerinden iplik elde edilir, keten tohumları ise yağı ve tıbbi etkileri için kullanılır. İçeriğinde sabit yağ, müsilaj, protein, siyanogenetik bir glikozit olan linamarin vardır. Ketenyağında asitler vardır. Kalp ve damar sağlığı için çok önemli olan Omega–3, Omega–6 ve Omega–9 yağ asitleri ile bol miktarda protein, vitamin ve mineral içerir.

Keten Tohumunun Faydaları:

* Tokluk hissi verir, zayıflamaya yardımcıdır.
* Akciğer hastalıkları bronşit ve soğuk algınlığında faydalıdır.
* Mikrop öldürücüdür.
* Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve bağırsakları temizler. * Sindirim sistemi iltihaplarında faydalıdır.
* Kabızlığı giderir.
* Kemikleri ve sinir sistemini güçlendirir.
* Konsantrasyon bozukluğuna karşı iyi gelir.
* Öksürüğü keser.
* Akciğer hastalıkları, bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir.
* Unutkanlığı önler.
* Egzama, sedef ve romatizma şikayetlerinde faydalıdır.
* Yüksek tansiyonu ve kolestrolü düşürür.
* Kalp hastalıkları ile felce ve kansere karşı koruyucudur.
* Kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Bitkisel östrojen kaynağı olan keten tohumu bu özelliği ile özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır.

Keten Tohumu nasıl kullanılır:

Kaynatılarak, dövülüp toz haline getirilerek ve tohum halinde kullanılabilir. Tokluk hissi veren bir besin olduğu için Keten Tohumu zayıflama amacıyla sıklıkla kullanılır. Bal yada yoğurt ile karıştırılarak yenebileceği gibi kaynatılarak ya da yemek ve hamur işlerine katılarak da tüketilebilir. Keten tohumu yağı ve keten tohumunun lapası yara ve yanık tedavisi için de kullanılır. Bütün bu yararlarının yanında aşırı kullanılması tavsiye edilmez.Boya ve muşamba sanayiinde kullanılır.

.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin