Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

kuşburnu faydaları Google

kusburnu faydalari

Kuşburnu Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Kuşburnu Nedir:

Kuşburnu,diğer ası fructus rosa canina olan yabangülünün, şeker, organik asit ve C vitamini bakımından zengin olan meyvesidir. Türkiye’de en yaygın yetişen çeşidi Rosa Canina’dır. Kuşburnu genel olarak Fruktus Rosae denilen gül meyvesidir.
Halk arasında: Yabangülü, Şillan, Deligül, Gülburnu, Gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Peyzaj açıdan hoş görünümlü, gülgillerden,ekonomik ömrü; 30-40 yıldır. Yaşam süresi ise çok uzundur. Doğada 300 yıllık kuşburnu çalısı olduğundan bahsedilmektedir.

Kuşburnu faydaları:

Kuşburnu bitkisinin faydaları nelerdir , kuşburnu neye iyi gelir, kuşburnu hangi hastalıklar için nasıl kullanılır, kuşburnu kürleri nasıl yapılır açıklayalım.

* İdrar söktürücü: Kuşburnu meyvesi, ayrık otu köküyle karıştırılıp balla tatlandırılarak aç karnına birer su bardağı içilmeye devam edilir.

* Kan temizleyici: Kuşburnu, ada çayı, böğürtlen yaprağıyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak soğuk olarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.

* Böbrek kumları: Kuşburnu at kuyruğuyla beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak aç karnına birer su bardağı içilmeye devam edilir.

* Yağlı yemek dokunanlara: Yağlı yemek dokunan karaciğer rahatsızları, yemekten bir saat önce kuşburnunu kaynatıp balla tatlandırarak birer su bardağı içmelidir.

* Bitkinlik: Kuşburnu kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.

* Yorgunluk: Kuşburnu kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilmeye devam edilir.

* Yanık: Kuşburnu yaprakları ve çiçeği az suda kaynatılıp süzülür, balla krem yapılıp yanıklara sürülür.

* Yara: Kuşburnu yaprakları ve çiçek haşlanıp lapa olarak vurulur.

* Bere: Kuşburnu yaprakları ve çiçek haşlanıp lapa olarak vurulur.

* Grip: Kuşburnunda bol miktarda C vitamini olduğu için, vucudun direncini arttırır. Vucudu soğuktan mütevellid rahatsızlıklara karşı korur. Kaynatılıp balla tatlandırılarak birer su bardağı içilir.

* Basur ( hemoroid ): Yemeklerden yarım saat önce bir su bardağı kuş burnu çayı içilir yada marmelatı yenir.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır:

Kuşburnu çayı demlemeden önce kurutulmuş kuşburnu meyveleri yıkanır.
Sıcak suda haşlanır. Bu ilk kaynatma demleme değil, özsularını açmak için yumuşatmadır. Onun için dem de pek çıkmaz.
Sonra ıhlamur demler gibi kaynatılır, bekledikçe siyah çayda olduğu gibi zararlı maddeler ortaya çıkmaz. İstenildiğinde tüketilebilir. İstenilirse damak tadına göre bergamut, karanfil, tarçın gibi aromalarla da içilebilir. Ayva yaprağı yada elma kurusu gibi katkılar geleneksel kültürümüzde kuşburnu çayına katılmış ve yıllardır bir çok hastalığa şifa niyetine kullanılmaktadır. Ama en çok tüketilen, lezzeti ve şifa olan şüphesiz kuşburnu çayının kendisidir. C vitamini açısından oldukça zengindir.

Kuşburnu Çayının Faydaları:

* Kuşburnu, doğal C vitamini içeren kaynaklardan biridir.
* Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir.
* Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur.
* Kuşburnunun içinde B1, B2, K, P vitaminleri, protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri vardır.
* Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir.
* Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır.
* Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar.
* Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır.
* Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir. Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur. Aynı zamanda tansiyonu düzenler.

Popüler Aramalar

2 Comments

  1. gamze diyor ki:

    kuşburnu çayı soğuk algınlığı için çok faydalı. Doktorum önermişti. Eczanelerde satılan Nutraxın Herbs kuşburnu çayını 15 gündür kullanıyorum. Güzel ve kaliteli güvenilir bir marka.

  2. mustafa diyor ki:

    Değerli arkadaşlar annem hepatit b hastası ben de öyle annem 1 yıl boyunca günde 8 çorba kaşığı kuşburnu marmelatı yemiş.Faydasını bildiğinden değil sevdiği için yemiş. tabiki aç karnına. doktora gittiğinde hepatitin yok olduğunu tahliller sonucu görünce doktor şok olmuş ve inanamamış . ama annem yemeyi bırakınca hepatit tekrar nüksetti.Ben 5 gündür aynı marmelattan yiyorum inanın kendimi çok iyi hissediyorum yorgunluk yok kaşıntı yok mide ağrısı yok gözlerim bile daha iyi görüyor.Bağsurum artık rahatsızlık vermiyor.Bağırsaklarım daha düzenli çalışıyor Bu bilginin bende saklı kalmasını istemedim. inşallah birilerine şifa verir ve işinize yarar…..

Sizde Yorum Gönderin