labada bitkisi Google

labada bitkisi

Labada Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Labada Nedir:

Labada (rumex patientia) : Karabuğdaygiller familyasından; dere kenarlarında ve sulak çayırlarda kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Haziran – Eylül ayları arasında yeşilimtırak renkte küçük çiçekler açar. Boyu 50 cm ile 2 m arasında değişir. Köklerinde nişasta, şekerler, reçine ve antrakinon türevleri vardır. Yaprakları sebze olarak yenir. Ev ilaçlarında kökü ve yaprakları kullanılır.

Labada Faydaları :

* Kökü kaynatılıp içilirse bütün kaşıntıları keser.
* Yeşil tohumları kaynatılıp içilecek olursa, anne sütünü artırır.
* Mesane tıkanmasını giderir.
* İştah açar.
* İshali keser.

Labada Nasıl Kullanılır:

Bitkinin kökleri ve sapları kullanılır. Kökler temizlenip, kalın dilimlere bölünür ve kurutularak saklanır. Labada köklerinde nisasta, seker, yağ ve reçine vardır. Ayrıca C vitamini ihtiva eder. Hâricen, bazı deri hastalıklarına karşı, haşlama olarak kullanılır. Çayı da istah açıcı, kuvvet verici ve müshil olarak kullanılabilir. Körpe yaprakları da yiyecek olarak kullanılır.

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /var/www/vhosts/sifalibitkilerinfaydalari.com/httpdocs/wp-content/themes/primepress/single.php:13) in /var/www/vhosts/sifalibitkilerinfaydalari.com/httpdocs/wp-content/plugins/sayfa_sayac/sayfa_sayac.php on line 491

Benzer yazılar

Popüler Aramalar

  • labada
  • labada bitkisi
  • labada nedir

One Comment

  1. feyzi kanra diyor ki:

    Bizim bahçede bu bitkiden çok yetişiyor.Bazı zannediyordum bir arkadaşım onlar pazı değil labada deyince merak ettim.Gerçekten labada imiş.Pazı ile labada çok benziyorlar.
    Aynı şey mi yoksa farklı mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>