Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

mayasıl otu faydaları Google

mayasil otu faydalari

Mayasıl Otu Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Mayasılotu (egzamaotu), arı kovanı, yüksük otu, kadın parmağı üzümü olarak da bilinir. Ballıbabagillerden; yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde yetişen, beyaz tüylerle kaplı, alçak bir bitkidir. Yaprak kenarları alta doğru kıvrıktır. Çiçekleri beyazdır. Ev ilaçlarında çiçekli bitki kullanılır.

Mayasıl otu Faydaları:

* Terleticidir.
* Sinirleri uyarır.
* Gaz söktürücüdür.
* Egzamaya faydalıdır.
* Vücuda kuvvet verir.
* Yüksek tansiyonu düşürür.
* Mide rahatsızlıklarını giderir.
* Ateşi düşürür ve ağrıları azaltır.
* Antioksidan ve spazm çözücüdür.
* Anti bakteriyel ve iltihap giderici etkilere sahiptir.
* Kandaki şeker oranını düşürücü etkileri ile şeker hastaları için faydalıdır.

Mayasıl Otu Nasıl Kullanılır:

Bitki çiçekleriyle birlikte kaynamış suda demlenerek çay şeklinde ya da haricen kullanılır.

Mayasıl Otunun Hastalıklara Göre Kullanım Şekilleri:

Mayasıl İçin Kullanımı: Mayasıl otu kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.

İshal İçin Kullanımı: Mayasıl otu kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.

Sarılık İçin Kullanımı: Mayasıl otu kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.

Sıtma İçin Kullanımı: Mayasıl otu kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.

Kan temizleyici Olarak kullanımı: Mayasıl otu kaynatılıp balla tatlandırılıp soğuk olarak içilmeye devam edilir.

Yara – bere İçin Kullanımı: Mayasıl otu,az suda kaynatılıp sıkılır ve süzülür,yara,kesik,bere ve iltihaplı yaralara sık sık sürülür.

İltihap kurutucu Olarak Kullanımı: Mayasıl otu,az suda kaynatılıp sıkılır ve süzülür,yara,kesik,bere ve iltihaplı yaralara sık sık sürülür.

Kan durdurucu Olarak Kullanımı: Mayasıl otu kanayan yere basılır.

Ağız içi yaraları İçin Kullanımı: Mayasıl otu kaynatılıp ağız gargara yapılır ve bu çaydan içilmeye devam edilir.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin