Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

melisa otu faydaları Google

melisa otu faydalari

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Melisa otunun diğer ismi oğulotu dur. Ballıbabagiller familyasından; çok dallı, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. En önemli türü tıbbi melissadır. İstanbul, Bursa, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişir. Boyu 30 – 80 cm kadardır. Limon kokuludur. Çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları ince ve yumuşak tüylüdür. Çiçekleri beyazdır. Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu bir yağ vardır.

Melisa Otunun Faydaları :

* Uykusuzluğa ve gerginliğe iyi gelir.
* Mide ve bağırsak ağrılarını keser.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende faydalıdır.
* Melankoli, sara, başdönmesi için yararlıdır.
* kulak çınlaması ve sinir krizlerinde şikayetleri ortadan kaldırır.
* Bayılmalarda kullanılır.
* Mide ve bağırsak gazlarını söker.
* Aybaşı ağrılarını keser ve aybaşı kanamalarını düzenler.
* Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir.
* Hafıza zayıflığında faydalıdır.

Melisa Otunun Zararları:

Melisa otunun bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak her zaman hatırlattığımız gibi hiçbir bitkiyi alışkanlık haline getirmeyiniz. Sürekli kullanmak istiyorsanız bile 15 gün içip 1 hafta mutlaka ara veriniz.

Melisa Otu Nasıl kullanılır:

Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarında elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır:

1 bardak kaynar suya 2-3 tatlı kaşığı kuru melisa otu dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilir. İçilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Melisa çayı sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilir. Uykusuzluk ve sıkıntı için gece yatmadan önce içilmesi rahat bir uyku sağlayabilir.

Melisa Yağı Faydaları:

Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin