Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

mide yanmasına iyi gelen bitkiler Google

MİDE YANMASINA İYİ GELEN BİTKİSEL ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

**1 çay bardağı suya; 1 tatlı kaşığı süzme bal ve 2 çorba kaşığı limonsuyu konur. Karıştırılıp, içilir. Aynı işlem, günde 3 kere tekrarlanır.

**4 bardak suya; 5 gram zencefil konur. 10 dakika kaynatılır. Günde 3 kere, birer çay bardağı içilir.

**1 çay bardağı sıcak suya; 1 dal kantoron çiçeği ve 1 tane de yaprağı konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna; bir kahve kaşığı süzme bal ilâve edilip, yemekten 10 dakika önce içilir. Her yemekten önce tekrarlanır.

**2 bardak süte; 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi, 3 çorba kaşığı limonsuyu, yarım kahve kaşığı sofra tuzu ve 1 tatlı kaşığı süzme bal konur. Pişirildikten sonra yenir.

**1 çay bardağı sıcak suya; ufalanmış, kuru söğüt yaprağından 1 kahve kaşığı konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülüp, yemekten önce içilir. Günde 3 kere tekrarlanır.

**1 çay bardağı sıcak suya; 2 tane ufalanmış yabani nergis konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna, 2 kahve kaşığı süzme bal ilâve edildikten sonra içilir. Her yemekten 10 dakika önce tekrarlanır.
**1 çay bardağı sıcak suya; 1 tane ufalanmış şerbetçiotu çiçeği konur. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Suyuna, 1 kahve kaşığı süzme bal ilâve edilip, içilir. Her yemekten 10 dakika önce tekrarlanır.

**1 çay bardağı sıcak suya; çok ufak bir parça pelin yaprağı konur. 5 dakika bekletildikten sonra süzülür. Yemeklerden 15 dakika önce içilir.

**1 çay bardağı sıcak suya; 1 kahve kaşığı dövülmüş keten tohumu konur. 15 dakika bekletildikten sonra süzülüp, aç karına içilir. Her yemekten önce tekrarlanır.

**1 çay bardağı ılık suya, yarım kahve kaşığı beyaz kil konur. İyice karıştırılıp, yemekten 5 dakika önce içilir. 15 gün süreyle, her yemekten önce uygulanır. Bu reçeteyi, yüksek tansiyonlular kullanamaz!

Ahmet Maranki Mide Yanması Kürü:

Prof. Dr. Ahmet Maranki mide yanması ve reflü için patates-lahana kürünü önerdi:

Sarı patates ve iri yapraklı beyaz lahananın çiğden suyunu sıkarak sabah-akşam birer bardak suyunu için. İçmeden önce içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin.

Bu küre 3 hafta devam edin. Mide yanması ve reflü şikayetiniz geçecektir.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin