Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

nanenin faydaları Google

nane faydalari

Nane Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Nane (mentha) : Ballıbabagiller familyasından; nemli yerlerde yetişen, genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Başak biçiminde beyaz, pembe veya morumsu çiçekleri vardır. Güzel kokuludur.

Nanenin Faydaları :

* Hazmı kolaylaştırır.
* Gaz söktürür.
* Karaciğer yetersizliğini giderir.
* Safra akışını düzenler.
* Mide ağrılarını keser.
* Bağırsak spazmını giderir.
* Nefes almayı kolaylaştırır.
* Astım, grip, bronşit ve öksürükte faydalıdır.
* Sinirleri kuvvetlendirir. Sükunet verir.
* Heyecanları ve korkuyu yatıştırır.
* Kusmaları önler.
* Migren, uykusuzluk ve baş dönmelerinde faydalıdır.
* El ayak titremesi, dil tutukluğu, felç ve uykusuzlukta kullanılır.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Sinirsel kalp çarpıntılarını keser.
* Erkeklerde ruhsal kaynaklı iktidarsızlığı giderir.
* Anne sütünü artırır.
* Aybaşı kanamalarının muntazam ve ağrısız olmasını sağlar.
* Sütle şişen memelerin şişini indirir.
* Soğuk algınlığında faydalıdır.
* Bağırsak solucanlarının düşürülmesinde yardımcı olur.
* İdrar söktürür.
* Mide ülseri ve gastrit olanlar fazla kullanmamalıdır.
* Şekercilik, likörcülük, lavantacılık ve eczacılıkta kullanılır.
* Nane kokusu zayıflamaya yardımcıdır. Yemeklerden önce nane koklamak iştahı keser.

Nanenin Zararları:

Nane zararlı bir bitki değildir. Fakat mide sorunları yaşayanlar özellikle midesinde gastrit ve ülseri olanlar fazla kullanmamalıdır.

Nane Nasıl Kullanılır:

Nane bitkisi taze olarak salatalarda ve yemeklerde yenebilir. Bunun yanında kurutularak kuru nane olarak yine yemeklere ve salatalara tat vermek için kullanılır. Nane yağı çok faydalı bir bitki yağı olarak pekçok alanda kullanılır ve çok faydalıdır. Nane çayı özellikle kış dönemi yaşanan nezle ve grip gibi şikayetlere çok iyi gelir. Genellikle nane limon çayı olarak yapılan şifalı nane çayının hazırlanışını da açıklayalım.

Nane Çayı Nane Limon Hazırlanışı:

Bir cezveye yarım limonu yıkayıp sıkın ve kabuklarınıda içine atın. 1 tatlı kaşığı kuru nane koyun ve 1 su bardağından biraz fazla su ekleyin. 5 dakika kadar kaynatıp süzün. Sıcak sıcak içilmesi önerilen nane limon çayı, grip soğuk algınlığı, mide bulantısı, karın ağrısı, içine bal koyup içildiğinde öksürük için çok faydalıdır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin