Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

nefes darlığına iyi gelen bitkiler Google

NEFES DARLIĞI NEDENLERİ VE BİTKİSEL TEDAVİSİ YÖNTEMLERİ

Yol yürümek yada merdiven çıkmak artık çok zor geliyor, nefesim daralıyor diyen kişiler çoktur. Peki neden nefesimiz daralır ve nefes alamayacakmış gibi oluruz. Bunun pekçok nedeni olabilir. İlk söylenmesi gereken sigara içiyormusunuz? demek gerekir. Sigara zamanla bronşları doldurarak nefes darlığına sebep olabilir. Solunum yolu rahatsızlıkları, örneğin burun tıkanıklığı nefes almamızı büyük ölçüde etkiler.Nefes darlığı en çok akciğer ile ilgili hastalıklarda görülmektedir. Nefes darlığına sebep olabilecek bazı hastalık ve problemler şunlardır:

- Bronşiyal astım,
- Koah,
- Zatürre,
- Solunum yolu darlıkları,
- Solunum yoluna yabancı cisim kaçması,
- Kalp kapak rahatsızlıkları
- Ritim bozukluğu,
- Kalp yetmezliği,
- Psikojenik dispne rahatsızlığı şeklinde sıralanabilir.

Astımlı hastalarda nefes darlığı hastalığın en önemli bulgularından birisidir. Bunun dışında anemi denilen kansızlık durumunda ya da guatr bezi ile ilgili hipertirodi gibi durumlarda kişi nefes darlığı hissedebilir. Nefes darlığı aniden başlayabilir ya da yavaş yavaş gelişebilir.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir
Nefes darlığı’nın tedavisi sebep olan hastalığa göre değişeceğinden dolayı, öncelikle nefes darlığının neden kaynaklandığı araştırılmalıdır. Bu tespit edildikten sonra nedene yönelik tedavi uygulanır. Yani, eğer kişide bronşiyel astıma bağlı nefes darlığı olduğu düşünülüyorsa bir takım önlemler alınabilir ve astımı kontrol altına almak için bir takım ilaçlar kullanılabilir.

Nefes Darlığına iyi gelen bitkiler:
Nefes darlığı için keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi en iyi gelen bitki olarak açıklanıyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, nefes darlığı, astım, bronşit gibi rahatsızlıklara en iyi gelen bitkinin keçiboynuzu olduğunu söylüyor. Bunun yanında aşağıdaki şifalı bitkiler ve kürleri açıklanıyor.

* Nefes darlığı çeken kırk gün soğuk gıda yememelidir.
* Sirke, su, kimyon kaynatılır bir kaşık içilir.
* Birer bardak kereviz usaresi içilir.
* Bir çay kaşağı mürsafi yutulur.
* Üzerlik tohumu bal ile macun yapılır. Günde 3 defa bir kaşık yutulur.
* Birer kaşık keçi içyağı içilir.
* Sandaroz zamkı tütsüsü verilir.
* 100 gram kekik tohumu, 50 gram adasoğanı yeteri kadar su ile pişirilir ve birer kaşık yutulur.
* 150’şer gram kavrulmuş keten tohumu tozu, şeker ve badem toz haline getirilerek bal ile 3 macun haline getirilir ve kırk gün sabah – akşam birer kaşık yutulur.
* 170 gram nane üsaresi, 40 gram nane şurubu, 6 gram nane ruhu, bu maddeler karıştırılarak 2-3 saatte bir birer kaşık yutulur.
* 150’şer gram keten tohumu, kabuklu badem, şeker bu maddeler yeteri kadar su ile kaynatılır buz dolabında saklanır, içileceği anda hafif ısıtılır kırk gün birer çay bardağı içilir.
* 30’ar gram Arap zamkı, miyan balı, nişasta, 15 gram çöpleme bu maddeler yeteri kadar bal ile macun kıvamına getirilir, ve birer kaşık yutulur.
* 1.5 gram hıthıt, 300 gram incir, 25 gram keraviye, 25 gram anason, 25 gram kimyon yeteri kadar su ile kaynatılır ve piştiğinde bir fincan su ilave edilir. Birer ikişer kaşık yutulursa nefes darlığına iyi gelir.
* 10’ar gram günlük bitkisi, sakız, mürsafi, terebentin, 30 gram meyan balı ile birlikte nohut tanesi kadar haplar haline getirilerek günde 3-4 tane yutulur.
* 10 gram kantaron çiçeği kaynatılır ve bir bardak içilir.
* Defne tohumu 10 gram bal ile macun haline getirilir bir kaşık yutulur.
* 10 gram burçak bal ile yutulur.
* Andız kökü 10 gram kaynatılır ve bal ilave edilerek bir bardak içilir.
* Servi kozalakları kaynatılır elde edilen suya şeker ilave edilerek bir bardak içilir.
* Birer avuç badem, kuru üzümle yenir.

Popüler Aramalar

One Comment

  1. merve diyor ki:

    Oğlum 30 aylık çoğunlukla grip olduğu zaman nefesi tikaniyor hastaneye gidip hava alinca kendine geliyor ne yapmam lazım acaba

Sizde Yorum Gönderin