pasiflora meyvesi Google

Passiflora Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Passiflora son yıllarda yeni tanıştığımız tropikal meyvelerden biridir. Sakinleştirici şurup olarak bilinen Pasiflora, artık meyve olarak manavlardan da alınabiliyor. Eczaneden aldığınız şurubunu ya da hapını içmek yerine, pasifloranın kaşık kaşık meyvesini yiyerek de sakinleşebileceksiniz. Peki nedir pasiflora meyvesi, özellikleri nelerdir, faydaları ve zararları nedir, nasıl kullanılır, nasıl yenir açıklayalım.

Passiflora Nedir:

Passiflora, çarkıfelek ismi ile de bilinen, Çarkıfelekgiller familyasından şifalı bir bitkidir. Pasifloranın dış kısmı mor, içi çekirdekli bir yapıya sahip egzotik bir meyvedir. 5-7 parçalı koyu yeşil yaprakları almaşık dizilişli; yaz boyunca açan tekerlek biçimindeki gösterişli çiçekleri erguvani, pembe ya da kırmızı renkte ve iridir. Bitki, tohumuyla ya da gövde çelikleriyle çoğaltılır.Anayurdu Tropikal Amerika’dır. Passiflora özellikle Güney Brezilya ve Kuzey Arjantin orijinli bir meyvedir. Akdeniz bölgesinde çok kolay yetişmektedir. Hatta son yıllarda ülkemizde Antalya’nın Alanya ilçesinde yetiştirilmektedir.

Pasifolaranın Özellikleri ve Vitaminleri:

Passiflora C, B1, B2, B5, Kalsiyum, Fosfor ve Protein açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca çarkıfelek bitkisi harmin, harmol, harman ve passiflora adı verilen alkaloitleri; flavon, glisosit ve sterol adlı diğer maddeleri içerir. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve cinsel istek arttırıcı olduğu bilinmektedir.

Pasifloranın Faydaları:

* Sakinleştirici etkisi vardır.
* Panik atak hastalarına iyi gelir.
* Uykusuzluk için çok faydalıdır.
* Anksiyete ve histeri için kullanılır.
* Gerginlik, uykusuzluk ve sinirlilik hallerinde yararlı olur.
* Epilepsi hastalarında olumlu etkileri vardır.
* Yüksel tansiyona iyi gelir.
* Menapoz sıkıntılarında faydalıdır.
* Spazm ve ağrılarda olumlu sonuçlar verir.
* Zona ağrısı için yararlıdır.
* Cinsel istek artırıcıdır.

Pasiflora Nasıl Kullanılır:

Passifloranın çekirdeklerini, tamamını çiğ meyve olarak yiyebilirsiniz. Meyve suyu, kokteyl, tatlı, dondurma, ve meyve salatalarında kullanabilir, hoş koku ve tat vermesi açısından yemeklerinizin yanında garnitür olarak da tüketebilirsiniz.

Manavdan aldıktan sonra iyice yıkayın. Kabuğu yenmediği için, bıçakla tepesinden kesin. Kaşıkla yenen pasifloranın tadı ne acı ne de tatlı. İçindeki çekirdekler yenebilir ama çiğnememekte fayda var. Bir tanesi yaklaşık 120 gr. Geçen yıl, manavlarda tanesi 50 kuruşa satılıyordu.
Her yıl haziranın 15’inde olgunlaşan ve ömrü sadece bir ay olan pasifloranın diğer meyvelerden aslında çok bir farkı yok. Tıpkı erik ya da kiraz gibi her an yemek mümkün. Sadece rahatlatma özelliği bulunan ve hiçbir yan etkisi olmayan meyvenin, dikkat edilmesi gereken tek özelliği, bir gün içerisinde iki taneden fazla tüketilmemesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir