Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

şalgam faydaları Google

salgam faydalari

Şalgam Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Şalgam Nedir:

Şalgam diğer isimleri Brassica rapa, Brassica napus, Turnip, Navet olan Turpgiller familyasından şifalı bir bitkidir. Toprak altında şişkin bir yumru yapan, topaç biçiminde etli ve tatlı yumrumsu, iki yıllık bir bitkidir. Yaprakları parçalı ve tüylü, çiçekleri sarıdır. Yurdumuzda kökü basık ve yuvarlak olanlar makbüldür. Toprak altında şişkin bir yumrusu olan, sarı çiçekli, yaprakları parçalı ve tüylü bir bitkidir.

Şalgamın Vitaminleri:

Şalgamın içeriğinde A, B1, B2, B3 ve C Vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve sodyum gibi mineraller içerir.

Şalgam Faydaları:

* Şalgamın iştah açıcı özelliği vardır.
* Sinirleri yatıştırır.
* Şeker hastalığın aiyi gelir.
* Mide ve karaciğere faydalıdır.
* Kemik ve dişleri kuvvetlendirir.
* Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.
* Şalgam vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.
* Vücuda dinçlik verir. Nekahat devresini kısaltır.
* Böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur.
* Romatizma ve nikriste faydalıdır.
* Boğaz iltihaplarını giderir. Gripe karşı korunma sağlar.
* Afrodizyak özelliği vardır. Cinsel isteği ve gücü arttırır.
* Sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür ve kabızlığı giderir.
* Haşlanan suyu ile saçlar yıkandığında beyazlaşmayı önler.
* Sivilce, egzama, dolama, çıban gibi şikayetlerde faydalıdır.
* Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir.
* Göğsü yumuşatır. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir.
* Vücutta şişliklerin üstüne konduğu gibi,el ve ayağı donanlara haşlanıp lapası sürülür.
* Vücuttaki toksinleri atmak, kolesterolden uzaklaşmak, stresten kurtulmak için bolca yenip, suyu içilir.

Şalgam Nasıl Kullanılır:

Şalgam yaprakları salata yapılarak yenilebilir ya da şalgam suyu olarak içilir. Şalgamın kullanılan asıl kısmı kökleri olmakla birlikte yeşil yaprakları da yenebilir. Şalgam, bazı çorba ve soslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Şalgam turşusuda çok leziz ve sevilen bir yiyecektir. Ayrıca, severek tüketilen bir içecek olan şalgam suyunun da ana maddesi şalgamdır. Şalgam çeşitli şekillerde kullanılabilen şifalı bir bitkidir.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin