Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

sarımsak Google

sarimsak faydalari

Sarımsağın Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Sarmısak, diğer ismi Allium Sativum olan Zambakgiller familyasından 30-100 cm yüksekliğinde, otsu bir şifalı bitkidir. Toprak altında iri bir soğanı vardır. Çiçekleri beyazımsı pembedir. Yaprakları uzun, yassı, paralel damarlı ve sivri uçlu olup, gövdeyi sarmıştır.

Sarımsağın Vitaminleri:

Sarımsak soğanı özel kokulu uçucu bir yağ, şekerler, A, B, C, P vitaminleri içerir. Yağında alliin denilen bir madde vardır.Kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, çinko, fosfor ve demir mineralleri açısından son derece zengindir.

Sarımsağın Faydaları:

* Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak bağışıklığı güçlendirir.
* Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.
* Sarımsak yüksek tansiyonu düşürür.
* İştah açar.
* Solunum ve hazım sistemindeki mikropları öldürür.
* Grip, tifo ve difteri gibi salgın hastalıklar sırasında faydalıdır.
* Hazmı kolaylaştırır.
* Kabızlığı giderir.
* Bakteri, virüs ve sindirim sistemi parazitlerine karşı en etkili antiseptiktir.
* Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
* Kanı temizler.
* Kalp adalelerini kuvvetlendirir.
* Böbreklerin normal çalışmasını sağlar.
* Karında ve bacaklarda toplanan suyun boşalmasında yardımcı olur.
* Romatizma ve mafsal iltihaplarında faydalıdır.
* Damar sertliğini önler.
* Ateşi düşürür.
* Arpacık ve basur memelerinde faydalıdır.
* Zehirlenmelerde kullanılır.
* İdrar tutukluğunu giderir.
* Zehirli hayvan sokmasında da faydalıdır.
* Mantar tedavisinde etkili olur.
* Saçların uzamasına da yardımcı olur.

Sarımsağın Zararları:

Sarımsağın yapısında yer alan yüksek orandaki kükürt bileşikleri, alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Çok fazla çiğ sarımsak yenilmesi, bunların sindirilmesi sırasında oluşan gazların verdiği rahatsızlık dışında bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesine neden oluyor. Bu nedenle çok fazla yenmesi sakıncalı olabilir. Günde 2 diş sarımsak yeterli olacaktır.

Sarımsak Nasıl Kullanılır:

Sarımsak çiğ olarak ve yemeklerde kullanılır. Saç derisini sürülürse saçları kuvvetlendirir ve dökülmesini önler. Zehirli hayvan ısırıklarında da kullanılır. Sarımsaktan elde edilen yağ adale ağrılarını ve kemiklerdeki sancıları gidermekte etkilidir. Ayrıca cilde parlaklık verir.
Sarımsağın faydalarını sağlamak için günde iki diş sarmısak yenmesi gerekir. Sarımsağın çiğ tüketilmesi tavsiye edilir. Zira pişirildiğinde etkisi azalır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin