Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

sarısabır nedir Google

sarisabir

Sarısabır Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Sarısabır Nedir:

Sarısabır, diğer isimleri Aloe Vera, Öd Ağacı, Azvay, Aloes olan şifalı bir bitkidir. Sarısabır, Zambakgiller familyasından 180 kadar türü bulunan ve tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Bazan sapsız küçük bitkiler, bazan da dallı budaklı ağaçlar halinde bulunur. Yaprakları kalın ve etli olup, rozet şeklindedir. Çiçekleri yeşilimsi, sarı veya donuk kırmızıdır. Çoğu zaman üç renklidir. Yaprakları kesildiği zaman acı bir su çıkar. Pankima denilen bu su; hekimlikte kullanılır. Yurdumuzda da bulunur.

Sarısabır Faydaları:

* Sarısabır besin değeri yüksek bir bitkidir.
* Safra söktürücü özelliği vardır.
* Sindirimi kolaylaştırır.
* Yanıkların sebep olduğu sancıları keser.
* Sirke ile karıştırılıp, saç diplerine sürülürse, dökülmelerini önler.
* Vücudu kuvvetlendirir.
* Mide hastalıklarında faydalıdır.
* Müshil etkisi gösterir ve kabızlığı giderir.
* Kadınlarda aybaşı kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır.
* Deri iltihabı, güneş yanıkları, egzama ve böcek sokmalarında faydalıdır.
* Cilt bakımı için de kullanılan Aloe vera, yıpranmış ciltleri nemlendirir ve onarır.
* Mesane ve rahim hastalıklarından şikayet edenlerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.

Sarısabır Zararları:

Hamile ve emzikli bayanların dahilen kullanması sakıncalıdır.

Sarısabır Nasıl Kullanılır
:

Sarısabır bitkisinin yapraklarının kesilerek ya da çizilerek çıkan özsu kullanılır. Bu bitki özsuyunu 1-2 damla kullanmak yeterlidir. Bitkinin yaprağından çıkan özsu dıştan sürülerek uygulanılır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin