Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

semizotunun faydaları Google

semizotu faydalari

Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Semizotu Nedir:

Semizotu diğer isimleri Semizebe, Portulacca oleracea, Purslane, Pourpier olan Semizotugiller familyasından; bir yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi toprak üzerine yatık, yaprakları sapsız ve etlidir. Yenilen kısmı, küçük, yuvarlak yeşil yaprakları ve körpe saplarıdır. C vitamini ve Demir bakımında zengindir. Ayrıca, bol miktarda Omega–3 yağ asidi içerir. İçeriğinde kuzukulağı asidi bulunduğundan tadı biraz mayhoştur.

Semizotu faydaları:

* Semizotu içerdiği omega 3 oranı yüksek olması nedeniylr balığın yerini tutabilecek bir sebzedir diyebiliriz.
* İçerdiği omega 3 sayesinde kalbinizi korur.
* Kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
* Semizotu kanı temizler.
* Kandaki şeker oaranını düşürür.
* Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı etkisi özellikle iç kanamaları durdurmakta faydalıdır.
* İdrar söktürür.
* İdrar yanmasını giderir.
* Böbrek kumlarını ve taşlarını dökmeye yardımcı olur.
* Kabızlığı giderir.
* Bağırsakları yumuşatır ve mide yanmasını giderir.
* Solucanları dökmeye yardımcı olur.
* Mide ve bağırsak kanamalarında ve kanlı idrarda faydalıdır.
* Vücuda serinlik verir.
* Zayıflamaya faydalıdır.
* Beyin yorgunluğuna iyi gelir.
* Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile zihin yorgunluğu ve uykusuzluğa iyi gelir.
* Bronşları açarak bronşite iyi gelir.
* Lapası, yanık ve apsede rahatlık verir.
* Şeker hastalarının susuzluğunu giderir.
* Dalak hastalıklarında şikayetleri geçirir.

Semizotunun Zararları:

Semizotunun bilinen büyük yan etkileri yoktur. Ancak mutlaka bol su ile çok yıkanması tavsiye edilir. Birde ağızda buruk bir tat oluşturabilir. Bunun için içerisine 1 tatlı kaşığı şeker atmak burukluğunu alacaktır.

Semizotu Nasıl Kullanılır:

Semizotu genellikle etli yemeği, böreği ya da salatası yapılarak tüketilir. Ayrıca, yoğurt ile birlikte de farklı bir lezzet oluşturur. Tıbbi amaçla; Lapa haline getirilip başa konursa baş ağrısını keser, yanık ve apselere konursa iyileşmesini kolaylaştırır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin