Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

servi ağacı Google

servi agaci

Servi Ağacının Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Servi Ağacının Özellikleri:

Servi, diğer isimleri Selvi, Cupressus, Cypress olan Servigiller familyasından; genellikle kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Birçok çeşidi vardır. Adi servi 20-30 m kadar boy alabilen, sütun şeklinde bir servi türüdür. Kabukları ince ve düzgün, uzun çatlaklıdır. Yaprakları koyu yeşil renklidir. Sürüngenlerinin ucunda, 3 cm kadar çapında, esmer renkli kozalağı vardır. Dal ve yapraklarından elde edilen uçucu yağın içeriğinde, tanen ve servi kafurusu vardır. Hekimlikte kozalalar kullanılır. Anavatanı Türkiye olan Servi Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişir.

Servi Ağacının Faydaları:

* Servi, şeker hastalığında da faydalıdır.
* Saçları kuvvetlendirmekte olumlu sonuçlar verir.
* Diş ağrılarını dindirmekte de kullanılır.
* Diş eti iltihaplarını iyileştirir. Suyu ile gargara yapılmalıdır.
* Nefes darlığına iyi gelir.
* Tazesinin suyu göze değirmeden kirpiklere sürülürse kuvvetlendirir.
* Suyunun içine ayak sokulduğu zaman dinlendirir ve ayak kokusunu giderir.
* Servi, ishali keser.
* Kanamaları durdurur.

Servi Ağacı Nasıl kullanılır:

Servi ağacının dal ve yaprakları kullanıldığı gibi kozalakları da kullanılmaktadır. Yapraklarından elde edilen yağı da çok faydalıdır haricen kullanılır. Eğer servi ağacının yaprağı yada kozalağı kaynatılarak içillecekse 4-5 gramdan fazla kullanılmaması tavsiye edilir.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin