Skip to main content

şifalı bitkiler tedavi kürleri

şifalı bitkiler bitkisel tedavi kürleri

şifalı bitkiler ile tedavi yolları son zamanların alternatif tıp kategorisi altında incelenmektedir. Alternatif tıp oldukca sık kullanılan bir yöntemdir. Normal tıbbın çare olamadığı insanların genel olarak kimyasallarla ve ilaçlarla uğraşmadan hastalıklarına çare bulabilecekleri bu alanda sayısız kürler bulunmaktadır. Bitkilerin sayısız hastalığa derman olduğu günümüzde bitkisel tedavi oldukça fazla önem kazanmıştır. Bitkisel tedavi ile sayısız hastalığa çare bulunabilmektedir. Bitkilerin yan etkisinin bulunmaması ve zarar vermemesi açısından insanların güvenle kullandıkları bitkisel kürler çoğu zaman işe yaramaktadır. Çeşitli şifalı reçetelerin bulunduğu şifalı siteler bulunmaktadır.

www.sifalibitkilertedavikurleri.com bu sitelerden birisidir. İçerisinde bulunan yüzlerce bitkisel kür işin ehli olan bu konuda deneyimli uzman kişiler tarafından hazırlanmıştır. Bunların dışında çeşitli kullanıcı yorumları ile kullanılan kürlerin faydalı olup olmadığı anlatılmış kişilerin her istediğini bulabileceği bir platform oluşturulmuştur. Çoğu zaman eski karı koca ilaçları diye tabir ettiğimiz karışımların bitkisel tedavi içerisinde yer alması eski zamanlarda hastalıkların bu tür yöntemler ile çözüldüğünün önemli bir kanıtı olarak ifade edilebilir.

sütleğen otu

Sütleğen Otu Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl kullanılır:

Sütleğen Nedir:

Sütleğengiller familyasından; süt gibi beyaz ve zehirli bir özsuyu taşıyan, bir veya çok yıllık, otsu veya odunsu bir bitkidir. Yurdumuzda 60 kadar çeşidi vardır. Önerilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Sütleğen tohumu yağ açısından zengindir. Sütleğen özsuyu ise reçine ve nişasta içerir.

Sütleğen Otunun Faydaları

* Kabızlığı giderir.
* Kuvvetli müshildir.
* Sütü siğillere iyi gelir.
* Sıtma ve sarılıkta da kulanılır.
* Sütleğenin sütü nasıra sürülür.
* Kurutularak toz haline getirilen bitkinin yarısı kadar kına karıştırılarak yaralar üzerine bağlanırsa yarayı kısa zamanda tedavi eder.

Sütleğen Otunun Zararları:

Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

Sütleğen Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Bitki özsuyu ve tohumlarından elde edilen yağ dahilen ve haricen kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli olunmalıdır.

zırnık otu

Zırnık Otu Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Zırnık otu diğer ismi ile hamam otu yada hamam tozu olarak bilinen zehirli bir bitkidir. Özellikle istenmeyen tüylere faydası ile bilinir. Zırnık otu hakkında merak ettiklerinizi açıklayalım.

Zırnık Otu Nedir:
Zırnık, Sarı renkli tabii arsenik sülfür mineralidir. Limon sarısı renginde, özgül ağırlığı 3.45, sertliği 1,5-2 ve kimyasal bileşimi AS2S3 olan rombik trimentrik prizma yapısına sahip çok zehirli bir maddedir. Zırnık önceleri kral sarısı adı ile renklendirme maksadı ile kullanılırdı. Sanayide en çok deriden kılları ayırmak için kıl dökücü olarak kullanılır. Kızıl renkli zırnık da vardır. Zırnık otuna hamam otu denmesinin sebebi, vücuttaki gereksiz kılları almak için kullanılan, çamur kıvamına getirilip sürülen toz olmasıdır.

Zırnık Otunun Faydaları:

* Zırnık otu istenmeyen tüylere çözüm olur.
* Zırnık iç yağı ile merhem yapılırsa yara ve egzamaya iyi gelir.

Zırnık Otunun Zararları:

Zırnık otu zehirli olduğundan dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. İstenmeyen tüyler için kullanacaksanız mutlaka elinizde eldiven olmalı ve 5 dakikadan fazla bekletmemelisiniz. Hafif kızarıklık olsa da geçecektir. Eğer sahte zırnık aldıysanız, kızarma çok olacak ve tehlikelidir. Lütfen güvenli baharatçılardan zırnık satın alınız.

Zırnık Otu Nasıl Kullanılır:

Zırnık ıslatılarak kıl bitmemesi istenilen yere sürülür. Tüyler alındıktan sonra ıslatılarak sürülüyor. En fazla 5 dakika bekletin. Sonra yıkayın. Fazla bekletirseniz cildinizi yakar ve yara yapar. Devamlı kullanıldığında tüyleri tamamen yok ederek fayda sağlar. Direk sürüldüğü zaman sadece üstteki tüyleri öldürür. Ama aldıktan sonra kıl diplerine sürdüğünüz zaman kıl diplerini öldürür ve zamanla bir daha oralarda tüy çıkmayacaktır.

zulumba kökü

Zulumba Kökü Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Zulumba Kökü Nedir:

Zulumba Kökü, diğer ismi Zedoariae rhizoma olan şifalı bir bitkidir. 1 metreye kadar boylanabilen, sarı renkli çiçekleri olan, çok yıllık bir bitkidir.

Zulumba Kökünün Faydaları:

* Zulumba kökünün balgam ve gaz söktürücü etkileri vardır.
* İştah açıcı özelliğe sahiptir.
* Uyarıcıdır.
* Zulumba kökü İdrar söktürücü olarak faydalıdır.

Zulumba Kökünün Zararları:

Zulumba kökünün bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur.

Zulumba Kökü Nasıl Kullanılır:

Zulumba kökü baharat olarak kullanılmakta ve çokta etkili olmaktadır.Kullanılan kısımları bitkinin köküdür. Tıbbi etkilerinden daha ziyade baharat olarak kullanılır

nilüfer çiçeği

Nilüfer Çiçeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Nilüfer (suzambağı) : Nilüfergiller familyasından nymphaea ve nuphar cinsinden su bitkilerine verilen genel addır. Yavaş akan su kenarları, göl, gölet ve bataklıklarda yetişir. Diğer bitkilerden farklı olarak kökleri suyun altındaki toprağa yerleşmiştir, yaprak ve çiçekleri su üzerindedir.Su zambağı da denilen geniş yapraklı bir su bitkisidir. Sarı nilüfer çiçekleri ile beyaz nilüfer çiçekleri farklı etkilere sahiptir.

Nilüfer Çiçeğinin Faydaları:

* Ağrıları dindirir.
* Sinirleri yatıştırır.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Nilüfer mikrop öldürücüdür.
* Çiçeğini koklamak uyku verir.
* Sinirleri yatıştırır.
* Beyaz nilüfer baş ağrısını giderir ve cinsel isteği arttırıcıdır.
* Kökleri kabız yapıcı etkisi nedeniyle ishale karşı faydalıdır.
* Beyaz nilüfer sinirleri yatıştırır, uyku verir ve cinsel arzuyu azaltır.

Nilüfer Çiçeğinin Zararları:

Tarife uyulmadığında zehirlenmelere neden olur. Zehirli olması nedeniyle dikkatle kulanılmalıdır. Sinirsel rahatsızlıklara karşı kılıçot, oğulot, çarkıfelekotu, uyuyamamaya karşı kediotkökü gibi daha etkili bitkiler varken nilüferi kullanmak pek uygun değildir.

Nilüfer Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Zehirlenmelere neden olabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Havuzlarda süs bitkisi olarak kullanılır. Hekimlikte ise köklerinden ve çiçeklerinden faydalanılır. Kökleri kabız edicidir. Kökleri kaynatılarak elde edilen su ile gargara yapılırsa boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kök ve yaprakları lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini kolaylaştırır.

nevruz otu

Nevruz Otu Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Nevruz otu (linaria) : Sıracagiller familyasından; düzensiz çiçekli otsu bir bitkidir. Çiçekleri aslanağzına benzer. En güzel türü mor çiçekli nevruzotudur.

Nevruz Otu Faydaları:

* Balgam söktürür.
* Kanı temizler.
* Yabanisi kalbe kuvvet verir.
* Tohumlarından 5-6 gram kadar yutulduğunda bağırsak yeli ve sancılarından kurtulur.
* Ülsere karşı faydalıdır.
* Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
* Ödemleri giderici etkilere sahiptir.
* Kanı temizler ve kalbi güçlendirir.
* Zehirli hayvan sokmalarında faydalıdır.
* Bağırsak gazını söktürür ve sancılarını giderir.

Nevruz Otu Nasıl Kullanılır:

Bitki çiçekli kısımlarıyla birlikte sıcak suda demlendikten sonra çay olarak ya da haricen kullanılır. Tohumları yutulursa bağırsak gazlarını ve sancılarını söker. Merhemi basur için çok faydalıdır.

sarıot nedir

Sarıot Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Sarıotu Nedir:

Sarıot, diğer isimleri düğünçiçeği ve Chlora perfoliata olan şifalı bir bitkidir. Sarıot, Centiyangiller familyasından; gök yeşili renginde bir bitkidir. Nemli kumsallarda yetişir. Sapı ince, yaprakları dipten çifter çifter bitişiktir. Çiçekleri sarıdır. Karadeniz bölgesinde bulunur.

Sarıot Faydaları:

* Sarıotun ateş düşürücü özelliği vardır.
* Asabi ağrılara iyi gelir.
* Romatizmada faydalıdır.
* Bazı türleri tedavi için haricen kullanılır.
* Basurotu türü, basura karşı faydalıdır.
* Zehirli ve yakıcı bir bitki olduğu için tedavi amacıyla kullanımı çok sınırlıdır.

Sarıot Zararları:

Zehirli olduğu için çayı yapılmaz ve dahilen kullanılmaz. Dikkatli olunmalıdır. Zehirlenme halinde kusma, ishal ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

Sarıot Nasıl Kullanılır:

Kullanılan yeri köküdür ve haricen kullanılır. Kavak merhemi ile birlikte basura karşı faydalıdır.

saparna nedir

Saparna Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Saparna Nedir:

Saparna, diğer isimleri Frengikökü, Smilax, Sarsaparilla olan, Zambakgiller familyasından; tırmanıcı ve dikenli gövdeli, yeşilimsi çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları kalp şeklindedir. Çiçekleri şemsiye durumundadır. Kökünde tanen ve saponin bulunur. Birçok türü vardır. Yurdumuzda nemçe saparnası, Anadolu saparnası bulunur.

Saparna Faydaları:

* Saparna kanı temizler.
* Terletme özelliği vardır.
* İshal yapma etkisinden dolayı kabızlık için kullanılabilir.
* Frengide kullanılır.
* Cilt hastalıklarında faydalıdır.
* Tükürük arttırıcı etkiye sahiptir.
* Romatizma ve böbrek hastalıklarına iyi gelir.
* Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.
* Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Saparna Nasıl Kullanılır:

Kökleri, tohumlarının üzerindeki zarı ve taze sürgünleri kullanılır. Taze sürgünleri haşlanarak sebze yemeği yapılabilir.

Saparna Çayı nasıl Yapılır:

İki tatlı kaşığı ince kıyılmış saparnakökü demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilave edildikten sonra 5-10 dakika ateşte tutulur ve 5-10 dakika demelemeye bıraktıktan sonra süzülerek içilir.

yaban mersini

Yaban Mersini Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yaban Mersini Nedir:

Yabanmersini, diğer isimleri Ayıüzümü, Keçiyemişi, Vaccinium myrtillus, Cranberry, Airelle olan şifalı bir bitkidir. Yabanmersini, Fundagiller familyasından; 20-50 cm boyunda çok dallı, odunsu bir bitkidir. Karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur. Meyvelerinde; organik asitler, şekerler, pektin, tanen ve mirtilin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardır. Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir. Yaprakları ve meyveleri kullanılır.Karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur.

Yaban Mersininin Faydaları:

* Yaban mersini damar sertliği oluşumunu engeller.
* Kalp krizi riskini azaltır.
* Kan kolesterolünü düşürür.
* Kan şekerini düşürür.
* Yaprakları şeker hastalığında faydalıdır.
* Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.
* Kansere karşı vücudu koruyan enzimler içermektedir.
* Pektin içeriği yüksektir.
* Sakinleştirici özelliği vardır.
* Ağız içi yaralarını iyileştirir.
* Gece görüş kabiliyetini artırır.
* Meyvesi dizanteride etkilidir.
* Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.
* İshali keser.
* Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.
* Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.
* Zayıflamaya yardımcıdır.
* Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.
* Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.
* İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır,
* Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.
* Günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan hafıza kaybını önler.
* Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller.

Yaban Mersininin Zararları:

Yaban mersininin bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Yabanmersini takviyeleri tedavi amacıyla uzun süreli kullanılsa bile yan tesiri olmayacaktır. Aynı zamanda yaban mersini ekstresi almanın başka ilaçlarla veya vücut besinleri ile bilinen bir etkileşimi de yoktur.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır:

Yabanmersini yaprağı ve meyvesi kullanılır.Yaban mersini çayı, yaban mersini suyu, şurup veya kapsül şeklinde kullanılabilir.
Yaban mersini çayı yapmak için; 1 yemek kaşığı kuru meyve 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanarak demlenip süzülür.