Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

şifalı bitkiler nasıl kullanılır Google

Şifalı Bitkilerin Kullanım Şekilleri

Şifalı bitkilerin bize sağlık ve şifa verebilmesi için mutlaka doğru kullanılması gerekir. Bazı bitkiler kaynatılarak kullanılır, bazıları demlenir. Hangi bitkinin nasıl hazırlanacağını, nasıl kullanılacağını ve ne kadar zaman devam edileceğini iyi bilmek gerekir. Eğer bitkiyi yanlış kullanıyorsak bitkiden şifa bulmak mükün değildir. Aksine yanlış kullanılan bitkiler sağlığımıza zarar verebilir.

Bitkiler hakkında iyi bilgi toplayıp nasıl kullanmamız gerektiğini iyice öğrenelim. Ondan sonra bitkisel tedaviye başlıyalım.

Eğer bitkimizin tarifi kaynama ise; kullanacağımız kadar bitkiyi iyice yıkayıp istenilen ölçüde suda 10- 15 dakika kadar kaynatalım. Bitkimizin kullanımında demleme diyorsa; yıkayıp hazırladığımız bitkiyi kaynar suda 3- 5 dakika demleyip içelim.

Bazı bitkiler ise pişirilerek kullanılır. Bitkinin; su, ateş ya da közde belli bir zaman süresince işlemden geçirilmesidir.

Bitkimizi lapa halinde kullanacaksak; çıkıklara, çıbana, şişliğe, ura, ağrılara ve eziklere uygulanan yöntemdir. Bitkinin kökü, yaprağı, çiçeği, meyvesi kaynatılıp pişirildikten sonra hamur haline getirilip dövülerek belli bir kıvama sokulur. İstenilen yere sarılıp haricen uygulanır. Bu işlemi günlük yapmak gerekir.

Bitkiyi harici banyo ve pansuman olarak kullanacaksak; Bitkinin önce kaynatılması sonra süzülmesi ile elde edilen suyu ile yapılan işlemlerdir. Bitkinin ılık veya soğuk şekildeki suyu ile, harici yaralara pansuman yapılır, pamuk veya bezle kompres uygulanır veya banyo yapılır.

Şifalı bitkiler merhem olarak kullanacaksak; Bitkilerin tek başına ve karıştırılarak hazırlanan merhemlerinin gazlı bez veya pamukla , harici yara, ezik veya çürüklerde kullanılması işlemidir.

Şifalı bitkilerin özsuyu yada yağı da şifa için kullanılabilir. Bitkilerin taze çiçek yaprak ve köklerinden sıkmak veya kaynatmak sureti ile elde edilen sıvı ve yağlardır. Bu da hastalığına göre dahili ve harici kullanılır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin