Skip to main content

tamarillo meyvesi

Tamarillo Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Tamarillo Nedir:

Tamarillo diğer ismi ile Tree Tomato yada ağaç domatesi olarak bilinen küçük ağaçlarda yetişen, yumurta şeklinde oval, ince kabuklu kırmızı bir meyvedir. Genelde 2 – 8 cm uzunluğundadır. Meyve kırağıya karşı özellikle olgunlaşma aşamasındayken oldukça hassastır. Tamarillo gölgelik yerlerde yetişmekle birlikte 6 metreden daha küçük ağaçlarda yetişir. Soğuktan ve şiddetli rüzgardan korunmaları meyvelerin istenilen olgunlukta, istenilen kalitede yetişebilmesi için olmazsa olmaz şarttır.Ecuadorian Orange, Goldmine, Inca Gold, Oratia Red, Rothamer, Ruby Red, Solid Gold, Yellow gibi birtakım çeşitleri bulunmaktadır. Tamarillo Orta ve Güney Amerika, Asya ülkeleri ve Kenya da üretilmektedir. Ülkemizde de yetişmektedir. Hatta evinizde balkonunuzda yetiştirebileceğiniz nefis bir tadı olan bir meyvedir.

Tamarillo Meyvesinin Vitaminleri ve Besin değerleri:

Tamarillo meyvesi, A, B6, E, C vitaminleri içerir. Beta Ceratone, Kalsiyum ve Potasyum bakımından zengin besin değerlerine sahip bir meyvedir. Düşük yağ içerir.Düşük karbonhidrat içerir. Yüksek Potasyum ve düşük sodyum içerir. Dolayısı ile sağlıklı diyetler için çok önemlidir. Sağlık için önemli Bakır, Manganez ve diğer iz elementler içerir. Lifli bir yapısı vardır.

Tamarillo Meyvesinin Faydaları:

* Tamarillo göz sağlığı için çok faydalıdır.
* İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde yağların oksidasyonunu önler.
* Yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan hafıza kayıplarını önleyici etkisi vardır.
* Beta Carotene sayesinde sigara dumanı ve hava kirliliğine karşı vücuda siper olur.

Tamarillo Nasıl Kullanılır:

Tamarillo meyvesinin kabuğunu soyup, meyvesini ve çekirdeklerini yiyebilirsiniz. Tatlılarınızda, meyve salatalarınızda, dondurmalarınızda kullanabilir ya da reçelini yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir