Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

tarçın ve tarçının faydaları Google

tarcin

Tarçın Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Tarçın Nedir:

Tarçın, diğer isimleri Cinnamomum, Cinnamon, Cannelier olan Defnegiller familyasından şifalı bir bitkidir. Tarçın, anavatanı Güney ve ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen kokulu bir ağaçtır. Tarçın 6-12cm boyunda ağaç olup uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir. Yaprakları derimsi ve genellikle üç damarlıdır. Çiçekleri oldukça küçük olup beyazımsı yeşil renklidir. Meyveleri, yarısına kadar kaba yaprakları tarafından sarılmış ve yumurta şeklindedir. Yaprakları taze iken kırmızı, sonra kahverengimsi kırmızı ve olgunlaşınca yeşil renk alır. Birçok türü vardır. Kabuğu baharat olarak kullanılır. Tarçın tropik ülkelerde yetiştiğinden Türkiye’de ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Günümüzde başta Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Tarçının Faydaları:

* Tarçın, mis gibi aromatik kokusu ile ruhi sıkıntıları giderir.
* Ferahlık verir.
* Vücudun direncini artırır.
* Kansere karşı direnci artırır.
* Bağışık sistemini kuvvetlendirir.
* İştah açar.
* Hazmı kolaylaştırır.
* Tarçın gaz söktürücüdür.
* İshali keser.
* Mide tembelliğini giderir.
* Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser.
* Adet öncesi gerginliklere iyi gelir.
* Bağırsak solucanlarının dökülmesine yardımcı olur.
* Yorgunluğun giderilmesinde faydalıdır.
* Tarçın soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır.
* Şeker hastaları için çok faydalıdır.
* Cinsel arzuları artırır.
* Sürmenajda faydalıdır.
* Kan dolaşımını geliştirip hızlandırır.
* El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler.
* Kötü kokuları giderir.
* Tarçın hergün yarım çay bardağı içilirse, LDL kolestrolü düşürür.

Tarçının Zararları:

Her bitki gibi tarçınıda ölçülü kullanmak gerekir. Kabuk tarçın çayı günde 1 fincandan fazla ve uzun süre içilmemelidir. Hiçbir bitkiyi alışkanlık haline getirmemek adına tarçını da ölçülü kullanalım. Ayrıca tarçın çok kullanıldığında kabızlığa neden olabilir.

Tarçın Nasıl Kullanılır:

Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, tatlı ve şaraplara katılır. Ağacın meyvesinden elde edilen tarçın esansı, parfüm endüstrisinde kullanılır. Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın tozundan 1 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dakika demlenip süzülerek içilir. Bu tarçın çayı çok şifalı bir bitki çayıdır.

Popüler Aramalar

2 Comments

  1. dilek diyor ki:

    Kan şekerini dengeleme konusunda tarçın a çok güvenirim. Eczanelerde satılan bir marka var adı Nutraxin. Bu aralar Nutraxin ‘ in tarın çayını ( 1 çay kaşığı tarçın kaynatılmış 1 su bardağı sıcak su içerisinde 15 dk. demleyerek ) içiyorum. tavsiye ederim.

  2. tutu diyor ki:

    tarcinin kokusu cok kati bana rahatsizlik veriyor

Sizde Yorum Gönderin