Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

tarçın yağı Google

tarcin yagi

Tarçın Yağı (cinnamon oil) Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Tarçın yağı tarçın bitkisinin kabuklarından elde edilen şifalı bir bitki yağıdır. Tarçın yağı sinnamik, aldehit ve ogenol ihtiva eder. Hoş kokulu ve şifalı bir bitki yağı olan tarçın yağı, özellikle mikrop öldürücü özelliği ile bir doğa mucizesidir. Bunun yanında daha pekçok faydaları bulunan tarçın yağı neye iyi gelir açıklayalım.

Tarçın Yağının Faydaları:

* Tarçın yağı antibakteriyel etkiye sahiptir. Mikrop öldürücü özelliği en önemli özelliğidir.
* Kan şekerini düşürür.
* Romatizmal ağrılara faydalıdır.
* Bağırsakları düzenler.Bağırsak solucanları için faydalı olur.
* Hazmı kolaylaştırır.
* Ağrıları dindirir.
* Mide kramplarını giderir.
* Cinsel gücü artırır.
* Ruhi sıkıntılar için çok yararlıdır.
* Kalbi kuvvetlendirir.
* Grip, soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelir.
* iştahsızlık için kullanılır.
* Mide tembelliğine faydalıdır.
* Vücut direncini artırır.
* Kadınlardaki beyaz akıntıya karşı başarıyla kullanılır.
* Haricen kaşıntı ve haşere sokmalarına karşı kullanılır.
* Kan dolaşımını hızlandırır.
* Düzenli sürüldüğünde dudakları dolgunlaştırır.

Tarçın Yağının Zararları:

Tarçın yağının bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Ancak bitkiye alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Tarçın Yağı Nasıl Kullanılır:

Tarçın yağı haricen kullanılacaksa; cilde masaj yapılarak uygulanır. Kullanmak istediğimiz bölgeye 5-10 damla tarçın yağı damlatılıp masaj yaparak cilde yedirilir.

Tarçın yağı dahilen kullanılacaksa; 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak günde 3 defa kullanılır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin