Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

tere tohumunun faydaları ve zararları Google

tere tohumu faydalari

Tere Tohumu Nedir Tere Tohumunun Yararları Nelerdir Tere Tohumu Nasıl Yenir:

Doktor Ender Saraç tere tohumunun çok şifalı bir bitki olduğunu açıkladı. Tere tohumunun metabolizmayı canlandırıcı etkisi vardır. Tere tohumu belirli bir süre sabah aç karnına kullanıldığında başta tiroid hormonu olmak üzere genelde metabolizmayı uyarıcı bir etki gösterebilir ve metabolizmanın canlanmasına yardımcı olabilir.

Tere tohumları ,yaklaşık susam çekirdeği ebatlarında ama daha koyu parlak kırmızı renktedir. Tere tohumunu aktif troid rahatsızlığı olanların kullanmasını önermem. Ama troidi yavaş çalışan pek çok kişinin verdiğim önerilere göre bilinçli kullanıldığında daha rahat kilo verdirdiğini gözlemledim. Şimdi tere tohumunun sağlığımıza faydalarını sıralayalım.

Tere Tohumunun Faydaları:

* Metabolizmayı hızlandırır ve canlandırır.
* Tere tohumunun yapısındaki aktif maddeler(arachidic ve linoleik asit) hafıza güçlendirici olarak rol almaktadır.
* Kilo vermeye yardımcı olur. olarak egzersiz hareketleri ihmal edilmemesi gereken prensiplerdir.
* Vücut direncini artırır.
* İdrar yollarını temizler.
* Sigaranın zararlarını azaltır.
* Tere tohumu suyu, saç dökülmesi ve kepeklenmeyi önler.
* Adet düzensizliklerine bir son vermek için kullanılabilir.
* Tere tohumu emziren annelerin süt üretimini ve salgılanmasını artırmaktadır. İçerdiği yüksek demir ve protein içeriği sayesinde hem 9 ay boyunca yorulan bedenin ihtiyaçlarına cevap vermektedir hem de bebek için besleyici özellik göstermektedir.
* Gerek erkek gerekse de kadın olsun cinsel performansı geliştirmeye yardımcı olur.
* Tere tohumu kanı temizler ve iştahı uyarır.
* Kabızlık için etkili bir çözümdür.
* Bal ile kullanılarak amipli dizanteri tedavisinde kullanılabilir.
* Tere tohumu çiğnendiği zaman güçlü bir balgam sökücüdür. Yanı sıra boğaz ağrısı, öksürük, astım ve baş ağrısı tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.
* Tere tohumu hemoglobin düzeyini artırmaya yardımcı olur. Düzenli bir şekilde alındığı zaman anemiyi hafifletmeye yardımcı olur. Tere tohumu demir emilimini arttırır.
* Kan şekerini düşürmektedir.
* Tere tohumu içeriğindeki A ve E vitaminleri ile kanser için doğal bir koruyucudur.

Tere Tohumu Nasıl Yenir:

* Tere tohumunu balla karıştırın. Üzerine sıcak su için.
* 1 tatlı kaşığı tere tohumunu , tadı çok buruk olduğundan 1 veya 2 küçük kahve kaşığı iyi,kaliteli bir balla karıştırıp yemek daha uygun olur.Tere tohumunu sabah aç karnına yuttuktan sonra üzerine bir fincan da sıcak su içmek etkisini artırarak emilimine yardımcı olur.
* Tere tohumunu yoğurda karıştırarakta yiyebilirsiniz.
* Tere tohumu ülkemizde yetişen, pahalı olmayan,doğal bir bitkidir. Tere tohumu kadar olmasa da yeşil,taze tere yapraklarının da kısmen canlandırıcı etkisi olabilir.

Tere Tohumunun Zararları:

Aktif mide ülseri,kanaması,ve mide rahatsızlığı olanlara tere tohumunun buruk acı tadı daha da rahatsız edici gelebilir.Bu kişilerin tere tohumunu dikkatli kullanılmalıdır. Başka hiçbir yan etkisi yoktur. Sağlıklı günler dileriz.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin