Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

turp faydaları Google

turp faydalari

Turp Nedir Vitaminleri, Faydaları ve Kullanımı:

Turp Nedir:

Turp, diğer isimleri hilb, Raphanus, Radish, Radis olan Turpgiller familyasından şifalı bir bitkidir. Turp bitkisi, yaprakları karşılıklı, çiçekleri beyaz, sarı veya mor renkte ve salkım durumunda olan bir bitkidir. Meyvesi acımsı ve etlidir. Beyaz turp, kırmızı turp, kara turp, yaban turbu, bayır turbu gibi türleri vardır. İçeriğinde Folik asit, C vitamini, potasyum, kalsiyum, demir minerali, kükürt ve iyot içerir. Ayrıca, B1, B2 vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir.

Turp Faydaları:

* Turp böbreklerdeki mikropları öldürür.
* Böbreklerdeki kum taşlarının dökülmesine yardımcı olur.
* Karaciğeri kuvvetlendirir.
* Karaciğer şişliğini indirir.
* Mide ve bağırsağı çalıştırır, bağırsakları dezenfekte eder.
* Safra taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur.
* Romatizma, siyatik, lumbagoda faydalıdır.
* Astım ve bronşitte faydalıdır.
* Öksürüğe iyi gelir.
* Kabızlığı giderir.
* Dişetlerini kuvvetlendirir.
* İdrar söktürür.
* Gece yatmadan önce bir bardak turp suyu içilirse, rahat bir uyku sağlar.
* Sivilce ve egzamayı geçirmeye yardımcı olur.
* Şeker hastalarına da faydalıdır.
* Sarılık hastalığına iyi gelir.
* İçeriğindeki potasyumla yüksek tansiyonu olanlar için yararlıdır.
* Turp cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık verir.
* Turp suyu saçların hızlı uzamasını sağlar.

Turp Zararları:

Turp insan sağlığı için çok faydalı bir sebzedir. Fakat mide sorunu olanlarda midede yanma ve gaza neden olabileceği için fazla miktarda tüketmemeleri gerekir.

Turp Nasıl Kullanılır:
Turp özellikle kış mevsiminde salatalarda kulanılan ve severek yenen bir sebzedir. Turpun kökü ve yaprağı daha çok salatası yapılarak kullanılır. Tıbbi açıdan ise, kırmızı turp vücuda kuvvet verir ve balgam söktürür. Siyah turp böbreklere daha faydalıdır. Tam bir karaciğer dostu olan turp suyu, damar sertliği ve uykusuzluğa da iyi gelir. Bal ve sirke şerbeti ile karıştırılıp gargara yapılırsa nefes darlığına iyi gelir. Öksürük ve boğmaca için ballı turp suyu faydalı olur. Kara turpun içini oyarak bal koyup sabaha kadar bekletilip turpun şifasını alan bal sabah aç karnına yenirse inatçı öksürüğü keser.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin