Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

turunç nedir Google

Turunc

Turunç Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Turunç Nedir:

Turunç, diğer isimleri Citrus aurantium, Citrus aurantium var. amara, Sour orange, Bigaradier olan Sedefotugiller familyasından şifalı bir bitkidir. 1-6 m boyunda, kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları parlak ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri beyaz renkli ve güzel kokuludur. Meyvesi küre şeklinde olup, sarı-turuncu renktedir. 8-12 tane dilimi vardır. Meyvesinin usaresi ekşimsi-acı lezzettedir. Olgunlaşmamış meyvelerin kabuklarında uçucu yağ, C vitamini, pektin ve hesperidin vardır. Çiçeklerinden turunç çiçeği esansı çıkarılır.

Turunç Faydaları:

* Turunç kalbi kuvvetlendirir, serinletir.
* Safra, ishal ve kusmayı keser.
* Spazmları giderir.
* Hazmı kolaylaştırır.
* Çarpıntıyı önler, üzüntü ve sıkıntıyı giderir.
* Fazla alınmamak kaydı ile şeker hastalığına faydalıdır.
* Turunç suyu mideyi temizler.
* Turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır.
* İştahı açma özelliğine sahip, aynı zamanda susuzluğu giderir.
* Turuncun çekirdeği, kabuğu, yaprağı ve çiçeği insana hararet verir.
* Sarı kabuğun turunç macunu yapılır. Macun kulunç ağrısına karşı iyi gelir.
* Turunç sinirleri yatıştırır.
* Şehveti kuvvetlendirir.

Turunç Zararları:

Turunç suyu nefes darlığına iyi gelmez. Fazlası böbrekleri rahatsız edebilir. Turunç nefes darlığı yada böbrek hastası olanlarda ölçülü kullanılmalıdır.

Turunç Nasıl Kullanılır:

Turunç kabukları soyulduktan sonra kurutulur. İşleneceği zaman soğuk suyun içine konur ve birgün üzeri kapatılarak bekletilir. Altın sarısı renkli dış kabuk işe yaramayan beyaz süngerimsi iç kabuktan ayrılarak kurutulur veya hemen işlenir. Çiçekleri Mart’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve özel kaplarda muhafaza edilir. Parfümericilikte kullanılır. Kabuğun iç kısmından reçel yapılır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin