Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

yaban mersini Google

yaban mersini nedir

Yaban Mersini Nedir Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yaban Mersini Nedir:

Yabanmersini, diğer isimleri Ayıüzümü, Keçiyemişi, Vaccinium myrtillus, Cranberry, Airelle olan şifalı bir bitkidir. Yabanmersini, Fundagiller familyasından; 20-50 cm boyunda çok dallı, odunsu bir bitkidir. Karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur. Meyvelerinde; organik asitler, şekerler, pektin, tanen ve mirtilin denilen bir boya maddesi ile A ve C vitaminleri vardır. Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir. Yaprakları ve meyveleri kullanılır.Karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur.

Yaban Mersininin Faydaları:

* Yaban mersini damar sertliği oluşumunu engeller.
* Kalp krizi riskini azaltır.
* Kan kolesterolünü düşürür.
* Kan şekerini düşürür.
* Yaprakları şeker hastalığında faydalıdır.
* Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.
* Kansere karşı vücudu koruyan enzimler içermektedir.
* Pektin içeriği yüksektir.
* Sakinleştirici özelliği vardır.
* Ağız içi yaralarını iyileştirir.
* Gece görüş kabiliyetini artırır.
* Meyvesi dizanteride etkilidir.
* Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.
* İshali keser.
* Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.
* Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.
* Zayıflamaya yardımcıdır.
* Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.
* Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.
* İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır,
* Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.
* Günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan hafıza kaybını önler.
* Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller.

Yaban Mersininin Zararları:

Yaban mersininin bilinen bir yan etkisi yada zararı yoktur. Yabanmersini takviyeleri tedavi amacıyla uzun süreli kullanılsa bile yan tesiri olmayacaktır. Aynı zamanda yaban mersini ekstresi almanın başka ilaçlarla veya vücut besinleri ile bilinen bir etkileşimi de yoktur.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır:

Yabanmersini yaprağı ve meyvesi kullanılır.Yaban mersini çayı, yaban mersini suyu, şurup veya kapsül şeklinde kullanılabilir.
Yaban mersini çayı yapmak için; 1 yemek kaşığı kuru meyve 1,5 bardak kaynar suda 10 dakika haşlanarak demlenip süzülür.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin