Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

yasemin çiçeği Google

yasemin cicegi

Yasemin Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yasemin Nedir:

Yasemin diğer isimleri Yasemen, Jasminum, Jasmine, Jasmin olan şifalı bir bitkidir. Yasemin, Zeytingiller familyasından, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil olan bir çalı veya sarılıcı odunsu bir bitkidir. Genç sürgünleri yeşildir. Çiçekleri salkım durumundadır. 200 kadar türü vardır. Sarı çiçekli yasemin, hakiki yasemin yurdumuzda yetişir. Tıbbi yasemin, beyaz çiçekli ve güzel kokuludur. Yurdumuzun İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Yasemin, çiçek açtığı dönemlerde sabah erken saatlerde hemen toplanıp içilmelidir.

Yasemin Çiçeğinin Çeşitleri:

İtalyan Yasemini, Sarı Yasemin veya Yaban Yasemini, Anadolu’da kurt düsürücü olarak kullanılan sarı çiçekli çalı tipindeki bitkiler, Arap Yasemini, Hind Yasemini gibi çeşitleri vardır.

Yasemin Çiçeğinin Faydaları

* Yasemin çiçeğinin ateş düşürücü etkisi vardır.
* Sinirleri yatıştırır. Rahatlatır.
* Uyku sorununuz varsa yatmadan 45 dk. önce bir fincan içiniz.
* Stres altında olanlar ise demli olarak yasemin çayı içebilir.
* Ağız kokusu giderici ve ferahlatıcıdır.
* Göğsü yumuşatır.
* Romatizma, nikris ve mafsal ağrılarına iyi gelir.
* İdrar söktürücü özelliği vardır.
* Kabızlığı gidermeye yardımcı olur.

Yasemin Çiçeğinin Zararları:

Yasemin çiçeğinin bilinen bir yan etkisi yada insan sağlığına zararları yoktur.

Yasemin Çiçeği Nasıl Kullanılır:

Yasemin çiçeği uçucu yağ taşır. Uçucu yağ parfümeri sanâyiinde kullanılır. Çiçeklerinden hazırlanan çay gögüs yumuşatıcı ve sinirleri yatıştırıcı olarak kullanılır. Yaseminin dallarından ağızlıklar yapılır. Genellikle çiçeklerinden hazırlanan yasemin çayı kullanılır. Bu çay göğsü yumuşatır ve sinirleri yatıştırır. Damarları açar.

Yasemin Çayının Hazırlanışı :

Yasemin çayı kaynatılmaz haşlama ve demleme yöntemiyle hazırlanır. Çok koyu demlerseniz veya kaynatırsanız rengi koyu olur ve tadı acılaşır. Eğer yanlışlıkla çok koyu yaptıysanız içine sıkacağınız 1-2 damla limon rengini açar tadının acılığını alır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin