Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

yavşan otu Google

yavsan otu nedir

Yavşan otu Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yavşan otu Nedir:

Yavşanotu, diğer isimleri Avrupaçayı, Veronica officinalis olan şifalı bir bitkidir. Sıracagiller familyasından; çiçekleri mavi veya beyaz renkte olan bir bitkidir. Yuvarlak saplıdır. Duvar çatlaklarında yetişir. Taze iken kokusuzdur. Kuruduktan sonra güzel kokar. Yavşanotu, Asya, Avrupa ve Kuzey Amerikanın killi, kireçli topraklarında ve güneşli yerlerde, ormanların seyrek yerlerinde veya orman kenarlarında, yol kenarları, çimenlikler ve meralarda yetişir.

Yavşan otu Faydaları:

* Yavşanotu, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır.
* Göğüs hastalıklarına, nezle ve bronşite iyi gelir.
* Yavşan otu kanı temizler.
* Hazmı kolaylaştırır.
* Sindirim sorunlarında fayda sağlar.
* Baş ağrılarını keser.
* Sinirleri yatıştırır ve güçlendirir.
* Yaraların iyileşmesini hızlandırır.
* Yaprağının yakısı yaraları geçirir.
* Banyosu kaşıntılara fayda sağlar.
* Romatizma ve gut ağrılarını geçirir.
* Yavşanotu kulunç ağrılarına iyi gelir.
* Mesanedeki kumları dökmeye yardımcı olur.
* Yavşanotunun özsuyu ile ağız gargara yapıldığında ağız ve boğaz iltihaplarını geçirir.

Yavşan Otunun Zararları:

Yavşan Otu Nasıl Kullanılır:

Yavşan otu çay ve banyo şeklinde kullanılır. Bazı hastalıklarda lapa şeklinde sarılarakta kullanılabilir. Yavşan Otu, ısırgan otu ile birlikte egzamaya karşı oldukça faydalıdır. Romatizma ve yara şikayetlerinde lapa haline getirilip uygulanır.

Yavşan Otu Çayı Nasıl yapılır:

Yavşan otu çayı hazırlamak için; 2 kahve kaşığı kurutulmuş, ince kıyılmış yavşan otu demliğe konur ve üzerine 300-400ml kaynar su ilave edilerek. 5-10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

Yavşan Otu Banyosu Nasıl Hazırlanır:

1 avuç Yavşanotu demliğe konur ve üzerine 1 litre kaynar su ilave edilir. 10 dakika demlenir ve bu yavşan otu demi küvetteki suyla karıştırılarak banyo yapılır ise kaşıntıları önler.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin