Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

yulaf bitkisi Google

yulaf-bitkisi

Yulaf Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır:

Yulaf Nedir:

Yulaf , diğer ismi alef olan, Buğdaygiller familyasından daha ziyade hayvan olarak yetiştirilen otsu bir bitkidir. Nişasta bakımından zengindir.Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bol miktarda nişasta içerir. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir. Yurdumuzda üretimi daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır.Haziranda çiçeklenmeye başlayan yulaf bitkisi, tane oluşturmadan, yani henüz yeşilken, yerden bir karış yukardan kesilir, demetler halinde gölgelik bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra ince ince kıyılıp saklanır.

Yulafın Faydaları

* Yulaf kandaki şeker miktarını düşürür.
* Guatrı önlemeye yardımcı olur.
* İçeriğindeki lifler sayesinde kandaki kolesterolü düşürüyor.
* Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir.
* Mide ve bağırsak bozukluklarına iyi gelir.
* Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.
* Vücuda rahatlık verir.
* Yulaf enerji verici özellikleri nedeniyle sınavlara hazırlanan öğrencilere, bebek bekleyen anne adaylarına, sporculara, soğuk havalarda çok üşüyenlere, sık hastalanan küçük çocuklara, büyümekte olan çocuklara ve nekahat dönemindeki hastalara çok iyi geliyor.
* İktidarsızlık için faydalıdır.
* Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir.
* Adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır.
* Uyuşturucu ve sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur.
* Sağlıklı bir kemik, cilt, saç ve tırnak oluşumuna yardımcıdır.
* Yulaf dişleri korur.
* İdrar söktürücü özelliği vardır.
* Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıkları tedavilerine destek olarak kullanılabilir.
* Çocukların hazım güçlüklerini giderir.
* Saçları güçlendirir ve parlaklık verir.
* Yulaf sapının saçları nemlendirici ve güçlendirici etkisi vardır.
* Yulaf sapı ve içeriğindeki faydalı maddeler; saçlarımızı güneş ışığının, sık yıkamanın, toz ve kimyasal maddelerin, bakterilerin ve saç kurutma makinelerinin olumsuz etkilerine karşı korur ve güçlendirir.
* Yulaf tentürü ile odaklanma bozukluğu, isteksizlik, iştahsızlık ve uykusuzluk halleri tedavi edilebilir.

Yulafın Zararları:

Yulaf hiçbir zararı olmayan şifalı bir bitki olarak bilinse de çocukların sabah kahvaltısında yulaf ezmesi ile bezlenmesinin çok sağlıklı olmadığı açıklanıyor. Yapılan araştırmalarda sadece yulafla beslenen çocukların, kahvaltıda meyve ve günün diğer zamanlarında sebzeli omlet ve yiyenlere göre iştahlarının yüksek olduğu ve kalori tüketiminin arttığı gözlendi. Çalışmalar yulafın kan şekerini yükseltici etkide bulunduğunu da gösteriyor ve sabahları kahvaltıda yulafın yanı sıra protein içeren besinlerin alınması gerektiği de belirtiliyor.

Yulaf Nasıl Kullanılır:

Yulaftan yulaf ezmesi, unu ve ekmeği yapılabilir. Un halindeki yulaf ile ekmek, tatlı ve tuzlu hamur işi çeşitleri hazırlayabilirsiniz. Ya da köftelere ilave edebilirsiniz. Kahvaltı gevreği şeklinde ılık süte ilave ederek yiyebilirsiniz. Ezme şeklindeki yulafla değişik muhallebiler hazırlayabilirsiniz. Yulaf unu ile güzellik kremleri hazırlayabilir, yulaf ekstresi ile sağlık banyoları yapabilirsiniz.Güne iyi başlamak için sütle karıştırılmış yulaflı müsli yiyin. Yulaf lapa haline getirilip çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Yulaf çayı vücuda kuvvet verir, idrarı arttırır ve kabızlığı giderir. Yulaf unu özellikle çocuk mamalarında kullanılır. Yulaf ya da yulaf unu kaynatılıp elde edilen su süzülüp banyo suyuna katılırsa cildi korur, rahatlatır ve yumuşatır. Ciltteki kızarıklık ve kaşıntıları giderir. Bebeklerdeki pişiklerde de etkilidir. Kuru yulaf taneleri su veya sütle kaynatılıp yulaf lapası yapılarak ya da taneleri ezilip yulaf ezmesi şeklinde içine bal, şeker ya da meyve katılarak yenir.

Yulaf Çayı Nasıl Yapılır:

1 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış yulaf bitkisi 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak, tatlandırılmadan ve sıcak olarak içilir.

Yulaf Tentürü Nasıl Hazırlanır:

1-2 litrelik bir şişe boğazına kadar ince kıyılmış yeşil yulaf bitkisiyle doldurulur ve üstüne 70 derecelik etil alkol eklenir. Alkol, bitkilerin üstüne çıkmalıdır. Sıcak bir ortamda 14 gün kadar bekletilir ve arada bir çalkalanır. Daha sonra tülbentten geçirilerek süzülerek tentür hazırlanmış olur.sifalibitkilerinfaydalari.com

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin