Son yıllarda şifalı bitkilerin faydaları konusunda büyük gelişmeler vardır. Tıbbi tedaviye yardımcı tamamlayıcı yada alternatif tıp olarak tanımlanan bitkisel tedavi yöntemlerini sık sık duyuyoruz. Bitkiler konusunda uzman doktorlar hangi bitki hangi hastalık için nasıl kullanılır açıklıyorlar. Bitkilerin hazırlanışı ve kullanımını anlatan reçetelere kür deniyor. Aynen ilaçların kullanımını anlatan prospektüs gibi bize bitkinin nasıl kullanılacağını yan etkilerini ve etkilerini anlatan kürler var. Bitkisel tedavi kürlerini doğru kişilerden öğrenmek ve en doğru şekliyle uygulamak çok sağlıklı sonuçlar yaratıyor. Şifalı bitkiler konusunda eğitim alan doktorlara fitoterapist deniliyor. Bu doktorlar bitki konusunda donanımlı her türlü bilgiyi verebilen kişilerdir. Bir de bitki uzmanlığı olan kişilere herbalist doktor deniliyor. bitkisel tedavi kürlerini Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu, Ömer Coşkun, Erkan Topuz, Ender saraç gibi uzman doktorların açıkladığı bitkisel kürler uzman doktorlar tarafından açıklanan sağlıklı bitki kürleridir. Bitki kürlerinin en iyi şekilde faydalı olması için şifalı bitkilerin de güvenilir bir aktardan alınması önemlidir. Bunun yanında bitkiler doktorlarımızın tarifini verdiği ölçülerde ve tavsiye edildiği şekilde hazırlanmalıdır. Bitkisel tedavi konusunda çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü eğer bitkileri rastgele ve uygun şekilde kullanmazsak fayda yerine zarar verebilir. Birde eğer kronik bir hastalığımız var ise mutlaka doktorumuza sorarak kullanmamız gerekir. Örneğin şeker hastaları, tabs,yon hastaları bitkileri dikkatli kullanmalıdır. Bazı bitkiler tansiyonu yada şekeri yükseltebilir yada düşürebilir. Eğer doğru bitkiyi doğru şekilde kullanıyorsak şifalıdır. Bu nedenle her duyduğumuzu uygulamak yerine araştırıp irdeleyip bitkisel tedavi kürünü uygulamaya karar vermeliyiz. Sağlıklı günler dileğiyle

zeytin Google

zeytin faydalari

Zeytinin Faydaları ve Zararları Nelerdir Zeytin Nasıl Kullanılır

Zeytin diğer ismi zeytun olan şifalı bir bitkidir. Zeytingiller familyasından; Akdeniz havzasında, makilerde yabani olarak yetişen, fakat bütün Akdeniz bölgelerinde yetiştirilen, yaprak dökmeyen, eğri, büyük gövdeli, sık dallı, 5-20 m yüksekliğinde uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları yeşil renkli olup, derimsi ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekleri beyazımsı sarı renkli olup, salkım durumundadır. Meyve önceleri yeşil, olgunlaştığı zaman parlak siyah renklidir. Meyvelerinde zeytinyağı çıkarılır. Zeytinyağının içeriğinde olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini vardır. Besleyici değeri çok yüksek bir besindir. Zeytinde bol miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum mineralleri vardır. Ev ilaçlarında zeytin tanesi, yaprakları, kabukları ve yağı kullanılır.

Zeytinin Faydaları:

* Zeytin iştah açıcı özelliği ile kahvaltıların baştacıdır.
* Karaciğerin düzenli çalışmasına yardım eder.
* Böbreklerde kum ve taş oluşumunu engeller.
* Beynin ve kemiklerin gelişip güçlenmesini sağlar.
* Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
* Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına faydalıdır.
* Zeytin sarılığa iyi gelir.
* Mideyi kuvvetlendirir.
* Zeytinyağı, safrayı artırır.
* Zeytin yüksek tansiyonu düşürür.
* Enerji veren özelliği ile cinsel gücü arttırır.
* Karaciğer ve baş ağrısını giderir.
* Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir.
* Taneleri de besleyicidir. Zeytinyağı tok tutar.
* Cildi besler, güzelleştirir ve kırışıklıkları azaltır.
* Bebek ve çocuk gelişimini destekler.
* Hücrelerin yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı geciktirir.
* Zeytinyağı kalp ve damar sağlığı için çok faydalıdır. Damarları açar.
* Zeytinyağı ile gargara yapılırsa dişleri beyazlatır ve dişetlerini güçlendirir.
* Yanık ve deri hastalıkları ile rahim iltihaplarına sürülürse faydası görülür.
* Sıtma tedavisinde kullanılmaktadır.
* Hepatit B’ye karşı etkilidir.
* Hemoroit tedavisinde,
* Soğuk algınlığında ve zatürree tedavisinde,
* Üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir.

Zeytinin Zararları:

Zeytinyağının hücre yenileyici özelliğinden faydalanmak amacıyla cilde kullanıldığı doğrudur. Ancak yüz bölgenize zeytinyağını çok fazla sürerseniz, zeytinyağının kıl kökleri kuvvetlendirici etkisi ile yüz bölgenizde kıllanma oluşabilir.

Zeytin Nasıl Kullanılır:

Zeytin kahvaltılarda severek yediğimiz yediğimiz bir besin olmanın yanı sıra, zeytinin sıkılmasıyla elde edilen zeytinyağı sofraların baştacıdır. Ayrıca zeytin ağacının kurutulmuş yaprakları ve kabukları da kullanılır. Zeytinin yaprakları kaynatılarak elde edilen zeytin yaprağı çayı ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir ve diş etlerini kuvvetlendirir. Zeytinyağı yemeklerden önce içilirse mide ülserine karşı korur. İdrar yollarını kayganlaştıran zeytinyağı lifli gıdalarla birlikte tüketilirse basur şikâyetlerini azaltır. Zeytinyağı cilt ve saçlar için güzellik amaçlıda kullanılmaktadır. Zeytin yaprağı ile hazırlana zeytin çayı nasıl yapılıyor açıklayalım. Kurutulmuş, ince kıyılmış zeytin yapraklarından 3-4 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 150-200ml kaynar su ilave edilerek 8-10dk demlenmeye bırakılır ve sonra süzülerek içilir.

Zeytinin Kalorisi:

100 gram siyah zeytinde 207 Kcall kalori bulunur. Yine 100 gram yeşil zeytinde ise, 144 Kcall kalori vardır.

Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin